Aktualności

obraz autorstwa Christiana Albrechta Jensena, 1836
01.07.2021

W Odense otwarto Muzeum Hansa Christiana Andersena

W duńskim Odense otwarto w środę Muzeum Hansa Christiana Andersena zaprojektowane przez znanego japońskiego architekta Kengo Kumę. Obiekt powstał obok domu, w którym w 1805 roku urodził się słynny bajkopisarz.

Uroczystego przecięcia wstęgi nożyczkami należącymi do Andersena dokonała królowa Danii Małgorzata II.

„Nie znajdziecie u nas tradycyjnych tabliczek z opisami czy gablot, a baśnie oraz życiorys Andersena są interpretowane w zaskakujący sposób. To jest miejsce, które każdy może doświadczyć na własny sposób za pomocą dźwięku, światła oraz sztuki wizualnej” - oznajmił dyrektor kreatywny muzeum Henrik Lubker.

Na ekspozycji odnaleźć można bohaterów 12 baśni Andersena, w tym najbardziej znanych dzieł: „Dziewczynka z zapałkami”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Mała syrenka” oraz „Brzydkie kaczątko”.

Do znajdującego się pod ziemią muzeum prowadzi rampa w kształcie spirali. Na powierzchni stworzono ogólnodostępny ogród, w którym roślinność „otula” szklano-drewniane pawilony. Dzięki temu oszczędna nowoczesna architektura nie dominuje nad historyczną zabudową - domów z pruskim murem.

Królowa Małgorzata II zwiedziła nowe muzeum w Odense z dużym zainteresowaniem. Sama bowiem ma zdolności artystyczne, tworzyła scenografię do przedstawień teatralnych.

Nie wszystkie części muzeum są jeszcze otwarte dla publiczności. Na opóźnienie wpłynęła pandemia - trudności z przyjazdem zagranicznych pracowników oraz deficyt chipów koniecznych do stworzenia efektów specjalnych. Całość ma być gotowa jesienią.

W 2011 roku władze miasta Odense postanowiły wybudować Muzeum H.C. Andersena o powierzchni 5,6 tys. metrów kwadratowych, aby powiększyć skromną ekspozycję prezentującą jedynie pamiątki po pisarzu. W 2016 roku konkurs architektoniczny na nowy obiekt wygrał japoński projektant Kengo Kuma, twórca stadionu olimpijskiego w Tokio.

Budżet inwestycji wyniósł prawie 400 mln koron duńskich (ok. 53 mln euro).

Hans Christian Andersen (1805-1875) opuścił Odense i wyjechał do Kopenhagi w wieku 14 lat. Napisał ponad 200 baśni, tysiąc wierszy, sześć powieści oraz 50 sztuk teatralnych. Znany jest jednak z uniwersalnych baśni tłumaczonych niemal na wszystkie języki świata.

źródło: PAP, Daniel Zyśk

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna