Aktualności

05.08.2022

W niedzielę rozpocznie się 8. Festiwal Stolica Języka Polskiego

Około 100 wydarzeń, w tym spotkania autorskie, dyskusje, wystawy i koncerty przygotowano dla uczestników 8. Festiwalu Stolica Języka Polskiego, który w niedzielę rozpocznie się w Zamościu. W poniedziałek przeniesie się do miasteczka festiwalowego w Szczebrzeszynie, gdzie potrwa do soboty.

Pomysłodawca imprezy i prezes organizującej wydarzenie Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń Piotr Duda poinformował w środę, że po rocznych przygotowaniach są gotowi rozpocząć kolejną edycję festiwalu.

„Festiwal to wydarzenie, którym chcemy łączyć. Tu jest miejsce na dialog, tu jest miejsce rozmowy. Tak chcemy budować festiwal” – podał. Wyjaśnił, że tworząc program organizatorzy reagowali na to, co dzieje się wokół. „Chcemy żeby Szczebrzeszyn promieniował różnymi działaniami. Festiwal to też miejsce, gdzie nie budujemy murów, zależy nam na atmosferze otwartości” – dodał.

Gośćmi festiwalu będą m.in. Wojciech Bąkowski, Anna Bikont, Wojciech Bonowicz, Wojciech Chmielarz, Magda Umer i Sylwia Chutnik.

Prof. Iwona Hoffman z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie przekazała, że w tegorocznym festiwalu są bardzo mocne akcenty związane z kulturą ukraińską. „Będziemy mieli spotkania z autorami z Ukrainy, którzy odnoszą się do trwającej wojny” – poinformowała.

W ramach tego cyklu spotkań zaplanowano m.in. spotkanie autorskie „Fenomen poezji ukraińskiej: Stus, Żadan i inni”, w którym wezmą udział Marcin Gaczkowski, Bohdan Zadura, Iurii Zavadskyi (11 sierpnia, godz. 16.15), „Mecz poetycki z poezją ukraińską” (11 sierpnia, godz. 19.15), spotkanie z autorką książki „Córeczka” Tamarą Dudą (13 sierpnia, godz. 12.30) i autorką zbioru esejów „Planeta Piołun” Oksaną Zabużko (13 sierpnia, godz. 17.25).

We współpracy z UMCS przygotowano pasmo rozmów o języku perswazji, manipulacji, o tym jak język może stygmatyzować czy wykluczać. „To są bardzo ważne kwestie, ponieważ coraz częściej – także w skutek postępu technologicznego – istnieje społeczne przyzwolenie na nadużywanie języka, który ludzi wyklucza na różnych poziomach. A przecież festiwal i jego przesłanie brzmi: »od języka wszystko się zaczyna«” - wyjaśniła prof. Hoffman.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Ryszard Koziołek przygotował pasmo rozmów o śląskiej muzyce i dorobku Wojciecha Kilara, Gustawa Morcinka, Kazimierza Kutza i Szczepana Twardocha.

Natomiast sekretarz rady festiwalu Tomasz Pańczyk przygotował cykl wydarzeń poświęconych 80. rocznicy Zagłady Żydów szczebrzeskich. „Przygotowaliśmy trzy spotkania, które odbędą się w dawnej synagodze, dziś Miejskim Domu Kultury” – zapowiedział. W ramach rocznicy organizatorzy zaplanowali rozmowę z Anną Bikont o jej książce „Cena” (10 sierpnia, godz. 22.30), koncert Mikołaja Trzaski (11 sierpnia, godz. 22.30) i pokaz filmu Mikołaja Grynberga „Dowód tożsamości” (12 sierpnia, godz. 22.30).

Przed festiwalem mieszkańcy Szczebrzeszyna zostali poproszeni o przyniesienie zdjęcia ze ślubu swojego albo przodków. Dyrektorka Miejskiej i Gminnej Biblioteki w Szczebrzeszynie Małgorzata Koczon podała, że wpłynęło ponad 30 zdjęć współczesnych i archiwalnych. Z wybranych zdjęć artystka Krystyna Piotrowska wykona monidła, które będą tworzyć wystawę „Ślubny Szczebrzeszyn”. Wernisaż 8 sierpnia o godz. 19.15 w festiwalowej galerii.

Dla młodych czytelników przygotowano Małą Stolicę Języka Polskiego, w której programie są spotkania, gra terenowa, spektakl, koncert i warsztaty dla dzieci i rodziców dotyczące m.in. budowy relacji z dzieckiem za pomocą książki.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie: stolicajezykapolskiego.pl

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna