Aktualności

fot. Facebook / Łódzkie Centrum Wydarzeń
21.11.2022

W Łodzi pojawił się neon artystyczny z tekstem Doroty Masłowskiej

„Każdy chce jakoś nie żyć” – to tytuł nowego neonu artystycznego, który można oglądać na ścianie budynku przy ul. 6 Sierpnia 21/23 w Łodzi. Zrealizowany w ramach projektu „Ulice Słów” neon jest interpretacją cytatu z tekstu Doroty Masłowskiej, wybranego przez Mariusza Szczygła.

„Każdy chce jakoś nie żyć” to tytuł nowego neonu artystycznego, który można oglądać na bocznej ścianie budynku przy ul. 6 Sierpnia 21/23 w Łodzi. Zdanie zostało przedstawione w odbiciu lustrzanym, wizualnie tworząc kształt klepsydry. Jak wyjaśnił kurator projektu Marcin Bieżyński z Łódzkiego Centrum Wydarzeń, świeci ono białym, ciepłym światłem, a wzorem dawnych neonów, szklane rurki zostały umieszczone w aluminiowych modułach, tak aby napis był również w pełni czytelny w ciągu dnia.

Fragment tekstu pochodzi z dramatu Doroty Masłowskiej „Między nami dobrze jest” opublikowanego w 2008 roku. Autorem projektu neonu jest Supergut Studio – kolektyw tworzony przez architektów Katarzynę Furgalińską i Łukasza Smolarczyka z Katowic. Łodzianom znani są oni jak autorzy innego artystycznego neonu „Wdech/Wydech” na ścianie przy ul. Narutowicza 21.

„Pomysł neonu opiera się na grze słownej. Oryginalny cytat został potraktowany jako tzw. rak – zdanie, które czytane wspak nabiera znaczenia przeciwnego. Zastosowane w charakterystyczny sposób przez pisarkę zaprzeczenie w zadaniu pierwotnym, w odbiciu lustrzanym daje podobnie groteskowy efekt. Pozornie przeciwstawne zdania okazują się mieć podobny sens, sprowadzający się do codziennego zmagania z egzystencją. Znaczenie słów zostało podkreślone przez nadanie tekstowi formy kaligramu – słowa układają się w kształt klepsydry, zwracając uwagę na zmianę stosunku do życia w miarę upływającego czasu” – tłumaczą swoją koncepcję autorzy projektu.

Neon jest drugim obiektem, stworzonym w ramach większego projektu „Ulice Słów”, którego kuratorem literackim jest Mariusz Szczygieł. Pisarz odpowiedzialny jest w nim za wybór fragmentów tekstów polskich pisarzy, które będą pojawiać się w przestrzeni miejskiej Łodzi. Pierwszym z nich był mural z cytatem „I jedyne, co mogę o sobie powiedzieć, to, że przydarzam się sobie” z książki Olgi Tokarczuk „Dom dzienny, dom nocny”.

„Wyszukując odpowiednie cytaty do tego projektu, chciałem aby przechodnie i mieszkańcy Łodzi mieli kontakt z ambitną literaturą. Dziś nawet ci, którzy czytają, zaspokajają się głównie literaturą gatunkową: kryminałami, romansami, biografiami celebrytów, czy mało literackim reportażem. Taka literatura ma to do siebie, że jest przewidywalna, schematyczna i – niestety – pełna utartych związków frazeologicznych. Dlatego zależało mi na cytatach, które dają do myślenia, są nieoczywiste, zaskakujące – czyli te uliczne dzieła będą dla czytających jakimś myślowym wyzwaniem” – zaznaczył Szczygieł.

Łódzkie Centrum Wydarzeń poinformowało, że neon „Każdy chce jakoś nie żyć” ma charakter bezterminowy i wpisuje się w szeroki program działań związanych ze sztuką w przestrzeni miejskiej, realizowany od 7 lat. Jego celem jest tworzenie otwartej galerii sztuki złożonej z prac jak najbardziej różnorodnych: rzeźb, płaskorzeźb, instalacji artystycznych, murali, realizacji site-specific.

źródło: PAP, Agnieszka Grzelak-Michałowska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna