Aktualności

22.03.2018

W Krakowie jest wydawany nowy magazyn literacki – "Czas Literatury"

"Czas Literatury" – to tytuł nowego kwartalnika literackiego, który wydaje Biblioteka Kraków przy wsparciu Krakowskiego Biura Festiwalowego. W pierwszym numerze znalazł się m.in. wywiad z Ryszardem Koziołkiem, esej Jacka Bocheńskiego, wiersze m.in. Beaty Bronakowskiej, Aldony Kopkiewicz i Zygmunta Ficka.

Redaktorem naczelnym pisma, które w środę trafiło na rynek, jest filolog klasyczny, pisarz, tłumacz, wykładowca UJ Jacek Hajduk. Prace nad przygotowaniem kwartalnika trwały blisko rok.

"»Czas Literatury« nie powiela żadnego określonego modelu i nie był wzorowany na innych tytułach. Zależy nam na wypracowaniu nowej, atrakcyjnej formuły" – powiedział PAP Jacek Hajduk. "Będziemy w nim prezentować zarówno literaturę najnowszą, jak i klasykę oraz literaturę antyczną. Każdy numer »Czasu literatury« będzie miał swój charakter, choć żaden nie będzie zamknięty tematycznie. Będą słowa – klucze, niekoniecznie oczywiste, spajające poszczególne teksty i autorów. To pismo szeroko otwarte, które czeka na swoich czytelników" – dodał.

W piśmie będzie publikowana poezja, proza, ale także wywiady, szkice, recenzje, wspomnienia, przekłady literatury z języków obcych, w tym z języków rzadkich. Tytuł kwartalnika – jak mówił Jacek Hajduk – można potraktować "prowokacyjnie, bo czasy, w których żyjemy, niekoniecznie sprzyjają czytelnictwu", jako wyzwanie dla tych, którzy kochają literaturę i tych, którzy po książki sięgają rzadko.

"Jako pismo ponad wszelkimi podziałami chcemy zamieszczać na swoich łamach teksty różnych autorów i zróżnicowane stylistycznie, gatunkowo, pokoleniowo, ideowo" – podkreślił Hajduk.

W "Czasie literatury" będą stałe działy: "Pisarz w pracy" – poświęcony zagadnieniom warsztatowym dla osób tworzących lub zaczynających tworzyć literaturę; "Źródła kultury" – przybliżający nowe tłumaczenia z literatur antycznych oraz "Wschody" z felietonami o literaturze naszych wschodnich sąsiadów i przekładami.

Za szatę graficzną, ilustracje i skład pisma odpowiada Agata Dębicka.

Nowy tytuł tworzony jest przy wsparciu finansowym gminy Kraków. Wydawcą jest Biblioteka Kraków. Magazyn zadebiutował w objętości 96 stron, w nakładzie 2 tys. egz. i w cenie 10 zł. "Czas Literatury" dystrybuowany będzie w sieci salonów Empik i Kolporter. (PAP)