Aktualności

fot. Facebook / Miasto Kielce
23.12.2022

W kieleckiej Alei Sław odsłonięto popiersie Jerzego Pilcha

Popiersie Jerzego Pilcha zostało w czwartek odsłonięte w kieleckiej Alei Sław na Skwerze Szarych Szeregów. W wydarzeniu uczestniczyła żona zmarłego w 2020 roku artysty, Kinga Strzelecka-Pilch.

Rzeźbę odsłonili wspólnie prezydent Kielc Bogdan Wenta, Kinga Strzelecka-Pilch i autorka pracy – Aleksandra Wiater.

„Dzięki tej rzeźbie Jurek może być już trwale wpisany w krajobraz Kielc. Dla mnie jest to również prezent na lata. Będę mogła jako starsza pani, przychodzić i cały czas go widzieć. Popiersie oddaje zdecydowanie jego charakter. Jest supermęski, superwkurzony, jak zawsze” – mówiła Kinga Strzelecka-Pilch.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta przypomniał, że Jerzy Pilch ostatnie lata swojego życia związał ze stolicą województwa świętokrzyskiego. Zwrócił uwagę, że od czerwca tego roku jest patronem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

„Odejście takiej osoby z życia publicznego jest wielką stratą, ale tym popiersiem utrwalamy pamięć o tak wybitym pisarzu w historii naszego miasta. Z dumą i radością, witamy Pana Jerzego, choć symbolicznie, w naszej pięknej alei najbardziej zasłużonych i znanych ludzi kultury i sztuki z całego świata. Jerzy Pilch był kielczaninem z wyboru. Niech to popiersie przypomina jego twórczość i dokonania” – powiedział Wenta.

Konkurs na projekt popiersia, ogłoszony przez Związek Artystów Rzeźbiarzy – Okręg Kielce, został rozstrzygnięty w październiku tego roku. Autorką rzeźby, która stanęła na Skwerze Szarych Szeregów, jest kielczanka Aleksandra Wiater, absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

„To przedstawienie nie mogło być wesołe, musiało mieć w sobie trochę smutku. Nieformalny ubiór, lekko zsunięte okulary, to było coś, co wyróżniało Jerzego Pilcha. Dla mnie, jako osoby młodej, to wyróżnienie, że portret mojego autorstwa stanął w miejscu, gdzie się wychowałam i chodziłam do szkoły” – opowiadała artystka.

Ogłoszenie konkursu i wykonanie rzeźby w Alei Sław kosztowało 40 tys. zł. 30 tys. zł pochodziło z budżetu Miasta Kielce. Pozostałą kwotę na ten cel przekazały Klub MKS Cracovia Kraków, ukochana drużyna pisarza i firma Comarch.

Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy, urodził się 10 sierpnia 1952 roku w rodzinie ewangelickiej w Wiśle na Śląsku Cieszyńskim. Spędził tam pierwsze 10 lat życia. Później przeprowadził się z rodzicami do Krakowa. W latach 80. publikował felietony w „Tygodniku Powszechnym”. W 1999 roku przeniósł się na łamy „Polityki”. W latach 2006-2009 felietony ukazywały się w „Dzienniku”, a później w „Przekroju”. Jest autorem wielu książek, m.in. „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”, „Pod Mocnym Aniołem” i „Bezpowrotnie utracona leworęczność”. W 2019 roku przeprowadził się do Kielc. Zmarł 29 maja 2020 roku w Kielcach, gdzie został pochowany.

W tworzonej od 2005 roku Alei Sław na kieleckim skwerze Szarych Szeregów znajduje się 50 popiersi osób kultury i sztuki. Upamiętniono tam również m.in. Witolda Gombrowicza, Marka Hłasko, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

źródło: PAP, Wiktor Dziarmaga

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna