Aktualności

fot. miastko.naszemiasto.pl
18.07.2018

W Dretyniu wybudowany zostanie nowy budynek filii Biblioteki Publicznej w Miastku

Za niecałe 1,5 mln zł w Dretyniu zostanie wybudowana nowa siedziba filii Biblioteki Publicznej w Miastku, wyremontowana zostanie także filia biblioteczna w Świerznie. Przedsięwzięcie zostanie wsparte 1 095 336 zł dotacji przyznanej w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

Nowoczesny budynek filii biblioteki w Miastku będzie pełnił także funkcję świetlicy wiejskiej

O dotację zabiegaliśmy już w ubiegłym roku. Nie udało nam się jednak pozyskać pieniędzy. W tym roku na 218 złożonych wniosków nasz znalazł się na 30 pozycji i uzyskał dofinansowanie. Inwestycja jest niezbędna. Dretyń to największa miejscowość w naszej gminie. Mamy tam sporo czytelników

– powiedziała dyrektor Biblioteki Publicznej w Miastku Ewa Szyca.

Obecnie biblioteka mieści w ciasnym pomieszczeniu w szkole. – Dysponujemy tam pomieszczeniem o powierzchni 35m2. Przeprowadzenie jakichkolwiek, gier zabaw, lekcji bibliotecznych jest praktycznie niemożliwe. Nie ma możliwości wstawienia tam dodatkowych stolików i krzeseł. Szkoła w wakacje, ferie i w przerwach między świętami pracuje do godziny 15:00 i musimy przystosować do tych godzin pracę naszej filii – dodaje dyrektor Szyca.

W Dretyniu nie ma świetlicy wiejskiej z prawdziwego zdarzenia. Mieszkańcy muszą korzystać z pomieszczeń w remizie strażackiej. W nowoczesnym, dwupiętrowym budynku o powierzchni użytkowej 705m2 na parterze zaprojektowano bibliotekę dla dzieci i osób dorosłych z wypożyczalnią i czytelnią, pokój bajek i zabaw dla dzieci najmłodszych, pokoje administracji, pomieszczenia sanitarne, szatnie, pokój socjalny dla pracowników. Na parterze znajdzie się także sala audytoryjna na 80 miejsc. Filia w Dretyniu zostanie wyposażona w czytelnię multimedialną z pięcioma stanowiskami komputerowymi z dostępem do internetu. Dzięki temu będzie można korzystać z bibliotek cyfrowych, Na pierwszym piętrze zaplanowano salę wystawową oraz magazyn zbiorów i prasy.

Nowy budynek zostanie zbudowany do 2020 roku. W ramach projektu priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 wyremontowana zostanie również filia biblioteki w Świerznie. – Filia mieści się w budynku po byłej szkole i zajmuje dwa pomieszczenia, toaletę i pokoik socjalny. Budynek pochodzi z 1939 roku, do tej pory nie doczekał się remontu. Wykonana zostanie tam nowa stolarka podłogowa, wymienimy instalację elektryczną wraz z oświetleniem i instalację wodno-kanalizacyjną – wylicza dyrektor Ewa Szyca.

[źródło: miastko.naszemiasto.pl]