Aktualności

fot. Facebook / Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu
23.06.2023

W Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu dostępny jest zbiór książek ukraińskich

W Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu dostępne są pierwsze książki w języku ukraińskim. Dzięki współpracy z zaprzyjaźnionymi bibliotekami z Ukrainy niebawem zbiór będzie liczył niemal 2000 pozycji. „Budujemy wspólny dom i każda cegiełka jest bardzo ważna” – ocenił Konsul Generalny Ukrainy Jurij Tokar.

W czwartek w obecności członka zarządu województwa Krzysztofa Maja oraz dyrektora Administracji Dniepropietrowskiej Rady Obwodowej Wolodymyra Tiurina do Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej przekazano pierwszą partię książek z Ukrainy. W spotkaniu uczestniczył także Konsul Generalny Ukrainy Jurij Tokar.

„Dziękuję pracownikom bibliotek po polskiej i ukraińskiej stronie, którzy ochoczo włączyli się w akcję i potraktowali to jako realizację pewnej misji. Cieszę się, że poprzez takie akcje udaje nam się pielęgnować sąsiedzkie relacje. Te książki, ta wspólna inicjatywa połączenia polskich i ukraińskich bibliotek, to jest element budowania trwałej przyjaźni między naszymi narodami” – powiedział członek zarządu województwa Krzysztof Maj.

Książki w języku ukraińskim będą pochodzić przede wszystkim z Obwodu Kirowohradzkiego, gdzie Regionalna Uniwersalna Biblioteka Naukowa Dmitrija Czyżewskiego i wszystkie biblioteki z regionu (około 500 placówek) włączyły się w zbiórkę książek dla swoich rodaków we Wrocławiu, którzy z powodu wojny zostali zmuszeni do opuszczenia Ukrainy.

Dzięki władzom, środowiskom twórczym z regionu, pisarzom, instytucjom oświatowym oraz mieszkańcom Kropywnickiego, udało się zgromadzić 1500 książek, które niebawem dotrą do Wrocławia. Transport książek zorganizowano z kolei dzięki współpracy dyrektorki Regionalnej Powszechnej Biblioteki Naukowej Walentyny Żywotowskiej i Ambasady RP w Ukrainie.

„Budujemy wspólny dom i każda cegiełka jest bardzo ważna, ta nowa biblioteka to będzie właśnie taka cegiełka. Ta inicjatywa po raz kolejny pokazuje jak dobrze ta współpraca między naszymi regionami partnerskimi w Polsce i Ukrainie się układa” – ocenił Konsul Generalny Ukrainy Jurij Tokar. 

źródło: Agata Tomczyńska, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna