Aktualności

24.11.2021

W czwartek rozpoczynają się Targi Książki Historycznej

Od 25 do 28 listopada w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbywać się będą Targi Książki Historycznej. „To święto historii, historyków i czytelników książek historycznych” – mówi PAP Waldemar Michalski, prezes Fundacji Historia i Kultura, która jest jednym z organizatorów wydarzenia.

Podczas 29. odsłony Targów Książki Historycznej swoją ofertę zaprezentuje ok. 95 wydawnictw oraz 28 muzeów. „Wśród wydawnictw znalazły się zarówno te ogólnorynkowe, gdzie książka historyczna jest tylko jednym z obszarów działalności, jak i wydawnictwa specjalistyczne, w których książki historyczne stanowią wiodącą działalność. Zaprezentują się wydawnictwa akademickie i instytuty naukowe” – powiedział w rozmowie z PAP Waldemar Michalski. „W tym roku jest co prawda mniej wydawnictw niż w poprzednich latach, ale na pewno zainteresowani znajdą wiele ciekawych pozycji” – zapewnił.

W programie targów znalazły się panele dyskusyjne, konferencje, spotkania autorskie, a także prezentacje gier strategicznych i planszowych. Targom towarzyszy również Salon Książki Muzealnej prezentujący ofertę wydawniczą wielu polskich muzeów.

Prezes Fundacji Historia i Kultura poinformował, że uczestnicy Targów Książki Historycznej będą mogli wziąć udział w konferencji wokół książki „Chełmska 21”, która w 2020 r. została wyróżniona nagrodą KLIO w kategorii edytorskiej. „Będzie można również wziąć udział w spotkaniu z prof. Andrzej Nowakiem, podczas którego historyk będzie mówił o tym, czy, kult bohaterów uskrzydla czy krępuje. Z kolei o kulisach wywiadu w III RP opowie płk. Grzegorz Małecki. Czytelnicy będą mogli także wziąć udział w spotkaniu z prof. Maciejem Górnym wokół jego książki »Polska bez cudów. Historia dla dorosłych«, a także w spotkaniu z Małgorzatą Niezabitowską i Tomaszem Tomaszewskim wokół książki »W twoim kraju wojna!« zawierającej świadectwa stanu wojennego” – powiedział Michalski. Jak zapewnił, „to tylko przykładowe wydarzenia, ponieważ takich imprez będzie naprawdę bardzo dużo”.

Prezes Fundacji Historia i Kultura poinformował również, że w czasie Targów czytelnicy będą mogli spotkać m.in. takich autorów książek historycznych, jak prof. Tomasz Szarota, prof. Cezary Król, ks. prof. Waldemar Chrostowski, a także Tomasz Stańczyk, Adam Bujak oraz Paweł Lisicki i Marek Teler oraz wielu innych.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP Waldemar Michalski, „przez 29 lat czytelnicy historyczni byli bardzo wierni”. „Targi Książki Historycznej to święto i historii, historyków, ale też miejsce, gdzie można kupić ciekawe książki” – dodał.

Pierwszego dnia Targów zostaną także ogłoszeni laureaci konkursu na najlepszą książkę historyczną roku KLIO. Do tegorocznej nagrody w kategorii autorskiej nominowani zostali Wojciech Szatkowski za książkę „Józef Oppenheim – przyjaciel Tatr i ludzi”, Tomasz Kizwalter za książkę „Polska nowoczesność. Genealogia” oraz Andrzej Friszke za książkę „Państwo czy rewolucja. Polscy komuniści a odbudowa państwa polskiego 1892- 1920”. Z kolei w kategorii monografia naukowa nominowani zostali Tomasz Kurpierz za książkę „Henryk Sławik 1894-1944. Biografia socjalisty”, Piotr Kuligowski za książkę „Radykałowie polistopadowi i nowoczesna galaktyka pojęć (1832-1888)”, a także Michał Przeperski za książkę „Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna”.

W kategorii edytorskiej nominowani zostali: Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach za książkę „Album powstańców 1863 roku z Grodzieńszczyzny”, Wydawnictwo Instytutu Archeologii i Etnologii PAN za serię książek „Origines Polonorum”, a także Wydawnictwo, Księgarnia, Antykwariat Górski „Filar” Kielce za książkę „Tatry i Zakopane w ilustracji Walerego Eljasza-Radzikowskiego”, Muzeum Wojska Polskiego za książkę „Trofea Wojny Polsko-Bolszewickiej 1919-1920”, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego za książkę „Mała encyklopedia Polonii francuskiej” oraz prof. Eugeniusz Cezary Król za edycję naukową, opatrzenie wstępem i przypisami książki „Mein Kampf. Wydanie krytyczne”. Natomiast w kategorii varsaviana nominowani zostali Krzysztof Mordyński za książkę „Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952”, Agnieszka Cubała za książkę „Warszawskie Dzieci ‘44” oraz Marek Teler za książkę „Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci”.

„Nagroda KLIO ma pokazać czytelnikom, co w ocenach wybitnych specjalistów i historyków warto przeczytać i co może być drogowskazem dla czytelnika, że ta książka jest dobra, warta przeczytania i spełnia wszystkie oczekiwania sztuki historycznej i wydawniczej” – powiedział Michalski.

Organizatorem Targów Książki Historycznej jest Fundacja Historia i Kultura oraz Porozumienie Wydawców Książki Historycznej, Muzeum Zamek Królewski w Warszawie i Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Targi Książki Historycznej patronatem narodowym objął prezydent PR Andrzej Duda, a patronatem honorowym – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród patronów medialnych jest portal Dzieje.pl.

źródło: PAP, Anna Kruszyńska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna