Aktualności

15.03.2019

W Budapeszcie promocja dwóch książek poświęconych tematyce polskiej

Promocja dwóch książek węgierskich naukowców, poświęconych historii Polski i języka polskiego odbyła się w czwartek w Polskim Instytucie Badawczym i Muzeum w Budapeszcie.

Instytut przedstawił dwie wydane przez siebie pozycje w języku węgierskim: Zagadnienia aspektu czasowników w języku polskim. Polsko-węgierski strukturalny słownik aspektów autorstwa Petera Patrovicsa z katedry polonistyki na Uniwersytecie im. Loranda Eoetvoesa oraz Węgrzy w Polskich legionach 1914-1918 Endre Laszlo Vargi, emerytowanego historyka z Uniwersytetu Kalwińskiego im. Gaspara Karoliego.

Dyrektor Instytutu i Muzeum Piotr Piętka podkreślił w rozmowie z PAP, że zależy mu na multidyscyplinarności Instytutu. „Wspólny mianownik wydawanych przez nas pozycji to promocja nauki związanej z Polską, ze stosunkami polsko-węgierskimi i z Polonią węgierską. Chcemy pokazywać jeszcze nie do końca odkryte rejony w nauce” – zaznaczył.

Autor prezentowanej książki historycznej powiedział PAP, że od 20 lat prowadził w Polsce kwerendy badawcze, podczas których szukał m.in. dokumentów na temat węgierskich ochotników w Legionach Polskich. Znalazł w prasie polskiej i węgierskiej oraz w archiwach obu krajów około 300 dokumentów źródłowych na ten temat i one właśnie stanowią kanwę książki.

„Ci Węgrzy stanowili część węgierskiej młodzieży, która zgłosiła się ochotniczo do walki z caratem. 656 znalazło się w Legionach Polskich. Byli oni młodymi ludźmi – od 14 do 20 lat. Kilka dni po zgłoszeniu już jechali przez Zwardoń do Galicji i tam przechodzili wyszkolenie od 2 do 5 tygodni, po czym natychmiast jechali na front” – powiedział Varga.

Jako ciekawostkę podał fakt, że w I i II pułku piechoty, który 30 sierpnia 1914 r. wyruszył pociągiem z Krakowa na front na Rusi węgierskiej, było około 200 Węgrów. „Wiemy to ze wspomnień jednego z węgierskich legionistów, który napisał o tym, będąc już żołnierzem armii austro-węgierskiej walczącej na froncie włoskim w maju 1918 r. Jego wspomnienia znajdują się w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie” – powiedział historyk.

[źródło: PAP, Małgorzata Wyrzykowska]