Aktualności

25.04.2022

W Bibliotece Raczyńskich rośnie liczba ukraińskich czytelników i książek do wypożyczenia

Już ponad 200 osób z Ukrainy zapisało się do Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Jak powiedziała PAP dyrektor biblioteki Anna Gruszecka, liczba ukraińskich czytelników cały czas rośnie, podobnie jak oferta książek po ukraińsku.

Książki dla uchodźców z Ukrainy dostępne są w czterech filiach Biblioteki Raczyńskich, na półkach czekają na nich bajki, wiersze, powieści i książki popularnonaukowe. Biblioteka dysponuje także książkami wydanymi po rosyjsku, wypożyczają je Ukraińcy władający tym językiem.

Anna Gruszecka powiedziała PAP, że do tej pory Biblioteka Raczyńskich zakupiła u ukraińskich wydawców - w Wydawnictwie Starego Lwa i wydawnictwie Apriori - pół tysiąca książek, ponad 150 tytułów. „Są to książki dla najmłodszych: bajki, baśnie, wiersze, ale także powieści dla nastolatków i pozycje popularnonaukowe. Wśród autorów są zarówno twórcy ukraińscy, jak i klasycy literatury dziecięcej m.in. Charles Dickens i Hugh Lofting. Są także książki polskich pisarzy, np. tłumaczona na ukraiński książka o Aleksandrze Dobie” – powiedziała PAP Gruszecka.

Aby zapewnić możliwość korzystania ze zbiorów Ukraińcom w różnych częściach miasta, książki udostępniono w filiach Biblioteki Raczyńskich na Ratajach, Wildzie, Naramowicach oraz w Bibliotece dla dzieci w Al. Marcinkowskiego. Tam też znajduje się około 200 książek po rosyjsku.

„W Bibliotece Raczyńskich jest zapisanych ponad 200 czytelników z Ukrainy i ta liczba stale rośnie. Książki po ukraińsku wypożyczają też osoby goszczące u siebie Ukraińców oraz nauczyciele i edukatorzy pracujący z ukraińskimi dziećmi i młodzieżą” – powiedziała Gruszecka. Dyrektor podkreśliła, że w każdej z czterech filii na półkach jest obecnie po kilkadziesiąt egzemplarzy książek dla ukraińskich czytelników.

Trwa zbiórka środków na zakup kolejnych książek po ukraińsku. Pieniądze można wpłacać na konto Biblioteki Raczyńskich, w tytule wpłaty wpisując: Ukraina.

„W bezpiecznym świecie były też książki, których uchodźcy nie byli w stanie zabrać ze sobą. Pomóżmy małym Ukraińcom odzyskać ich ukochane lektury i dajmy możliwość ucieczki od brutalnej rzeczywistości w świat literatury w ich języku” – zachęca biblioteka potencjalnych ofiarodawców.

Jak podkreślono, przedsięwzięcie jest też formą wsparcia dla ukraińskich wydawców, u których nabywane są kolejne tytuły. Biblioteka prowadzi też zbiórkę książek po ukraińsku wśród swoich czytelników.

źródło: PAP, Rafał Pogrzebny

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna