Aktualności

03.08.2020

W Bibliotece Raczyńskich od dziś znów można podejść do półek

Od poniedziałku Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu przywraca wolny dostęp do półek i stacjonarną działalność kulturalną. Biblioteka po przerwie wywołanej epidemią wznowiła działalność w maju.

Instytucja zawiesiła pracę 11 marca. Dotąd możliwy był wyłącznie zwrot zbiorów i odebranie wcześniej zamówionych książek. Dostęp do półek był zawieszony. Wypożyczenia realizowano na podstawie zamówień telefonicznych lub mailowych.

Mimo przywrócenia wolnego dostępu do półek cały czas pozostają w mocy reguły zachowania bezpieczeństwa. Czytelnicy muszą pamiętać o zasłanianiu nosa i ust i o dezynfekowaniu rąk. Zbiory poddawane są trzydniowej kwarantannie.

„Obowiązuje limit czytelników mogących jednocześnie przebywać w przestrzeni bibliotecznej. Informacja o liczbie osób mogących przebywać w placówce jest wywieszona na drzwiach wejściowych. Czytelnicy są zobowiązani do skrócenia czasu pobytu w placówce do niezbędnego minimum tak, aby zachować płynność ruchu i umożliwić skorzystanie ze zbiorów jak największej liczbie osób” - podała Biblioteka Raczyńskich.

Biblioteka poinformowała też, że sukcesywnie wznawiać będzie organizację stacjonarnych form działalności kulturalnej i edukacyjnej: spotkań autorskich, wystaw czy lekcji bibliotecznych.

Na razie nieczynne do odwołania pozostaną filie zlokalizowane w szkołach, czytelnie w gmachu głównym oraz czytelnie i kąciki czytelnicze w filiach. Do odwołania zawieszone jest wypożyczanie czasopism i gier planszowych oraz korzystanie z komputerów czytelniczych.

Biblioteka Raczyńskich ma 38 filii i trzy oddziały muzealne, rokrocznie z jej usług korzysta ok. 80 tys. osób.

źródło: PAP, Rafał Pogrzebny

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna