Aktualności

grafika informacyjna
19.09.2023

W Białymstoku od wczoraj XIV Festiwal Literacki Zebrane

Spotkania z pisarzami, m.in z Joanną Kuciel-Frydryszak, Konstantym Gebertem czy z objawieniem literatury nurtu Young Adult Katarzyną Barlińską, złożą się na rozpoczynający się w poniedziałek wieczorem XIV Festiwal Literacki Zebrane w Białymstoku. Zaplanowano też dyskusje i koncerty.

Imprezę w klubie Zmiana Klimatu, mającą promować czytelnictwo i edukację czytelniczą, organizuje stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów. Potrwa ona tydzień. Zaplanowano blisko 10 wydarzeń – przede wszystkim spotkania z pisarzami różnych gatunków.

Festiwal rozpocznie w poniedziałek wieczorem spotkanie z psychologiem, tłumaczem i dziennikarzem, korespondentem wojennym Konstantym Gebertem, autorem takich książek, jak „Wojna czterdziestoletnia”, „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło” czy ostatnia – „Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela”. Jak piszą organizatorzy, książki Geberta „dotyczą trudnych tematów i właśnie dlatego trzeba je znać”.

Na wtorek zaplanowano dyskusję wokół tematu „Człowiek kontra przyroda”. Dyskutować będzie dwóch autorów: Michał Książek, który – jak piszą organizatorzy – „afirmuje bogactwo przyrody w centrum miast i pokazuje skutki betonozy” i Bartłomiej Sabela, autor „Wędrówki tusz” o przemysłowej hodowli.

W kolejne dni będzie można spotkać się m.in. z Katarzyną Barlińską, vel. P.S. Herytiera. „Największa polska gwiazda Young Adult jest fenomenem literackim i osobowością, która w niekonwencjonalny sposób potrafi uwieść młode pokolenie opowiadanymi przez siebie historiami” – zachęcają organizatorzy. Dodają, że jej książki „sprzedają się w tysięcznych nakładach, a kolejki po spotkaniach autorskich można liczyć w kilometrach”.

Zaplanowano też spotkanie z Jarosławem Szubrychtem, autorem książek o tematyce muzycznej, a także z krytykiem filmowym Tomaszem Raczkiem. Spotkanie zakończy w niedzielę wieczorem spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką książek m.in. „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” czy „Służące do wszystkiego”.

W ramach festiwalu odbędzie się także koncert z – jak zapowiadają organizatorzy – „jedną z najciekawszych postaci na polskiej scenie muzycznej” – Limboski.

Festiwal Literacki Zebrane dofinansowano z budżetu Białegostoku.

źródłó: PAP, Sylwia Wieczeryńska