Aktualności
W 2024 roku ma rozpocząć się rozbudowa siedziby Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Powstaną dwa nowe budynki administracyjno-muzealne. W czwartek została w tej sprawie podpisana umowa z wykonawcą.
Wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski podkreślił, że dzięki rozbudowie, powierzchnia użytkowa muzeum zwiększy się o blisko 850 m kw. „Placówka zyska m.in. nowoczesną przestrzeń na organizację wystaw czasowych, możliwe będzie poszerzenie oferty edukacyjnej i kulturalnej” – zaznaczył Rajkowski.
Właściwe prace budowlane mają rozpocząć się w 2024 roku. Zakończenie robót planowane jest na maj 2025 roku. Rozbudowę placówki sfinansuje samorząd województwa mazowieckiego. Koszt inwestycji wyniesie 12,5 mln zł.
Muzeum Witolda Gombrowicza mieści się w zabytkowym pałacu we Wsoli, miejscowości położonej 15 km od Radomia i 90 km od Warszawy. W pierwszej połowie XX wieku mieszkał tam brat Witolda – Jerzy Gombrowicz wraz z żoną Aleksandrą z Pruszaków i córką Tereską. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz w 1939 roku, niedługo przed wybuchem II wojny światowej i podróżą do Argentyny.
Zabytkowy obiekt otoczony jest starym parkiem. Dwa nowe budynki zostaną wybudowane na wolnym terenie w pobliżu bramy wjazdowej. Pod względem architektonicznym będą nawiązywać do dawnej zabudowy folwarcznej. W większym budynku o powierzchni ponad 620 m kw. znajdzie się m.in. sala widowiskowa z niezbędnym zapleczem, recepcja, kawiarnia oraz pomieszczenia gospodarcze, takie jak garaż, warsztat i kotłownia. Na poddaszu zaprojektowano przestrzeń ekspozycyjno-wystawienniczą, a także salę konferencyjną, czytelnię i bibliotekę. W mniejszym budynku usytuowanym bliżej bramy wjazdowej znajdzie się portiernia z centrum monitoringu oraz magazyny.
Muzeum Witolda Gombrowicza zostało otwarte w październiku 2009 roku jako oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Na powierzchni 573 m kw. prezentuje stałą ekspozycję. Organizowane cyklicznie wydarzenia kulturalne (spotkania literackie, dyskusje, panele, koncerty) odbywają się w jednej z sal wystawienniczych.
Znajdująca się w muzeum stała wystawa „Ja, Gombrowicz” odwołuje się do biografii pisarza. W muzeum można zobaczyć pamiątki, jak choćby walizkę, która towarzyszyła Gombrowiczowi przez 30 lat emigracji, okulary, fajki, krawaty, pióra, dokumenty i fotografie rodzinne oraz jego ostatnią maszynę do pisania.
źródło: PAP, Ilona Pecka