Aktualności

grafika wydarzenia
14.11.2023

VII Festiwal Kryminału rozpocznie się w środę

W środę rozpocznie się w Łodzi VII Festiwal Kryminału – impreza promująca literaturę tego gatunku osadzoną w polskich realiach społecznych. W filii Karolew Miejskiej Strefy Kultury odbędą się spotkania ze znanymi autorami kryminałów.

Organizowany od 2017 roku w Łodzi festiwal promuje model polskiej powieści kryminalnej mocno osadzonej w realiach społecznych. W jego programie są m.in. spotkania z pisarzami, policjantami słynnego „Archiwum X” oraz wycieczka szlakiem miejsc, gdzie kręcono w Łodzi filmy kryminalne.

„To już siódma edycja Festiwalu Kryminału. Poprzednie dowiodły, że tego typu inicjatywa sprawdza się. Chodzi nam o zainteresowanie szerokich rzesz czytelników. Zdajemy sobie sprawę, że to inicjatywa z zakresu literatury popularnej, ale naszym zdaniem tu właśnie trzeba szukać ocalenia nawyku sięgania po książki” – podkreślił koordynator festiwalu Marcin Filipowicz.

W ramach trwającego od środy do 25 listopada cyklu wydarzeń zaplanowano spotkania autorskie z pisarzami powieści kryminalnych: Agnieszką Płoszaj, Pawłem Wakułą, Maciejem Kronenbergiem, Olgą Rudnicką i Marcinem Andrzejewskim.

Oprócz spotkań z autorami organizatorzy zapraszają m.in. na wycieczkę po Łodzi szlakiem filmów kryminalnych, do udziału w rozgrywkach w kryminalne Scrabble oraz na spotkanie z policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji z Łodzi, którzy opowiedzą o działaniach „Archiwum X” zajmującego się wykrywaniem przestępstw popełnionych wiele lat temu. Wszystkie wydarzenia festiwalowe są bezpłatne.

Spotkania z autorami kryminałów odbędą się w Miejskiej Strefie Kultury, w filii Karolew przy ul. Bratysławskiej w Łodzi.

źródło: PAP, Bartłomiej Pawlak

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna