Aktualności

27.09.2021

„Vade-mecum” braci Quay w TVP1

Dziś o godzinie 22.00 program pierwszy Telewizji Polskiej (TVP1) wyemituje film „Vade-mecum” w reżyserii wybitnych twórców animacji filmowej braci Stephena i Timothy’ego Quayów, który powstał na zlecenie Instytutu Książki i Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.

Krótkometrażowy film „Vade-mecum” miał premierę w kwietniu na Facebooku i YouTube Instytutu Książki. Towarzyszyła jej dyskusja z udziałem filmoznawcy dr. Łukasza Jasiny i literaturoznawcy dr. hab. Karola Samsela (można ją znaleźć pod tym adresem).

Postanowiliśmy stawić czoła wyzwaniu i zrobić film dla tych, którzy prawdopodobnie nigdy o Norwidzie nie słyszeli. Mamy jednak nadzieję, że choć to krótki film, uda się nim rozpalić ciekawość w widzach i zainteresować ich spuścizną – także dziełami plastycznymi – którą ten wielki, niedoceniony za życia artysta po sobie pozostawił – mówili twórcy filmu, Stephen i Timothy Quay.

Stephen i Timothy  Quay to zdobywcy wielu nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. Locarno International Film Festival, Melbourne International Film Festival, Krakow Film Festival, Brussels International Festival of Fantasy Film. Byli również nominowani do Złotej Palmy w Cannes za film „Ulica krokodyli” na podstawie prozy Brunona Schulza.

Bardzo zależało nam, aby przedstawić twórczość Norwida z anglosaskiej, a nie tylko polskiej perspektywy, i nie mieliśmy wątpliwości, że najlepszymi twórcami do opowiedzenia tej historii będą Bracia Quay – powiedział przy okazji premiery Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.

Projekcję filmu poprzedzi koncert „Ty mnie do pieśni pokornej nie wołaj. Norwid - Pawlik” (emisja o 21:05), który przeplatany będzie recytacjami wierszy (m. in. „Fortepianu Chopina”) w interpretacji Martyny Byczkowskiej i Macieja Musiała.