Aktualności

14.01.2020

V Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” przyjmuje zgłoszenia

Nabór do V Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” ogłosił w poniedziałek samorząd Rybnika. To pierwsza nagroda literacka na Górnym Śląsku. Wyróżnienie w wysokości 50 tys. zł od ubiegłego roku jest przyznawane za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku ubiegłym.

Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” to ustanowione przez prezydenta Rybnika wyróżnienie dla najlepszej polskiej książki, wyłonionej spośród publikacji literackich poprzedniego roku. Nagroda wręczana jest podczas Rybnickich Dni Literatury.

Zgodnie z regulaminem, zwyciężyć może jedna książka, za którą jej autor otrzymuje statuetkę oraz nagrodę pieniężną. W ub. roku wzrosła wartość nagrody - z 40 do 50 tys. zł. Zawężono też zapisy regulaminu: nagroda przyznawana jest nie tyle za najlepszą książkę, co najlepszą biografię.

Przedstawiciele władz miasta przypominają, że biografia jest gatunkiem, który wcześniej w Polsce nie miał swojej nagrody, wyróżnienia, a jednocześnie to forma, po którą najchętniej sięgają czytelnicy.

„Mam nadzieję, że zawężenie literackich wyborów do biografii zwróci większą uwagę na tę nagrodę w Polsce. (...) Jednocześnie mam nadzieję, że zainteresuje nie tylko wydawnictwa i ekspertów z dziedziny literatury, ale też tych najważniejszych, czyli czytelników” - wyjaśnił cytowany w poniedziałkowej informacji miasta jego prezydent Piotr Kuczera.

„Wzięliśmy pod uwagę fakt, że biografie są bardzo chętnie czytane. Być może dlatego, że czymś naturalnym jest ciekawość dotycząca cudzego życia, pewnego rodzaju podglądanie przez dziurkę od klucza jest atrakcyjne dla czytelnika. W cudzym życiu szukamy też inspiracji, porównania, to okazja również do przywracania pamięci o postaciach historycznych, wyjątkowych” - ocenił Kuczera.

Propozycje do nagrody należy przesyłać listownie do 15 marca na adres urzędu miasta (ul. Bolesława Chrobrego 2, 44-200 Rybnik) - z dopiskiem „Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz” oraz wypełnioną kartą zgłoszenia, będącą załącznikiem do regulaminu.

Do zgłoszenia należy załączyć dziesięć egzemplarzy zgłaszanej do nagrody książki, z których pięć zostanie przeznaczonych dla członków kapituły do prac związanych z wyłonieniem laureata, a pozostałe zostaną przekazane Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Konstantego Prusa w Rybniku.

Konkurs składa się z dwóch etapów: wybranie przez kapitułę pięciu nominacji i ich ogłoszenie w drugim kwartale każdego roku oraz wybór laureata spośród nominowanych autorów i wręczenie nagrody.

W czterech dotychczasowych edycjach przedsięwzięcia tryumfowały książki: „Kobro. Skok w przestrzeń” autorstwa Małgorzaty Czyńskiej (2016 r.), „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia” Moniki Muskały (2017 r.), „Dar Meneli” Roberta Rybickiego (2018 r.) oraz „Ota Pavel. Pod powierzchnią” Aleksandra Kaczorowskiego (2019 r.)/(PAP)

[źródło: PAP, Mateusz Babak]