Aktualności

Urszula Kozioł / fot. Krzysztof Dubiel
07.10.2024

Urszula Kozioł z Nagrodą Nike za „Raptularz”

Podczas wczorajszej gali w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie przyznano tegoroczną Nagrodę Literacką Nike. Laureatką została Urszula Kozioł za „Raptularz” (Państwowy Instytut Wydawniczy). Nagrodę Czytelników otrzymał Michał Witkowski za książkę „Wiara. Autobiografia” (Znak). Laureatka otrzymała 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.

Urszula Kozioł po raz pierwszy zdobyła Literacką Nagrodę Nike, ale nie była to jej pierwsza nominacja do tej nagrody. Nominowano ją w roku 2006 za książkę „Supliki”, w roku 2008 – za tomik „Przelotem”, w 2015 – za „Klangor”, a w 2017 roku – za „Ucieczki”.

Urszula Kozioł urodziła się w 1931 roku w Rakówce pod Biłgorajem. Pracowała jako nauczycielka, pełniła funkcję dyrektora Wrocławskiego Ośrodka Kultury. Kierowała działem literackim „Poglądów”. Była redaktorką wrocławskiego miesięcznika „Odra”, z którym związana jest od lat.

Jako poetka debiutowała w 1954 roku na łamach prasy. Ma w swoim dorobku również dramaty, sztuki dla dzieci, felietony i słuchowiska. Wydała m.in. „Gumowe klocki” (1957), „W rytmie korzeni” (1963), „W rytmie słońca”, (1974), „Żalnik”, (1989), „Supliki”, (2005), „Przelotem” (2007), „Horrendum”(2010), „Klangor” (2014), „Ucieczki” (2016). 

Jest laureatką wielu nagród, wśród nich Nagrody im. Kościelskich, Ministra Kultury, Miasta Wrocławia, nagrody im. Stanisława Piętaka, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Została także uhonorowana tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest Honorową Obywatelką Wrocławia i nagrodzono ją Złotą Odznaką Honorową Wrocławia.

Wczorajszą galę uświetniła swoją obecnością ministra kultury Hanna Wróblewska.

W tym roku w kapitule nagrody zasiadali: Krzysztof Siwczyk (przewodniczący jury), Witold Bereś, Marek Beylin, Justyna Jaworska, Maria Anna Potocka, Radosław Romaniuk, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Maria Topczewska i Maria Zmarz-Koczanowicz.

W 2023 roku Nagrodę „Nike” otrzymała Zyta Rudzka za powieść „Ten się śmieje, kto ma zęby”. W plebiscycie czytelników i czytelniczek „Wyborczej” zwyciężył natomiast Grzegorz Piątek, autor reportażu historycznego „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”.