Aktualności

Gala Finałowa konkursu akcji Czytaj PL i Upoluj swoją książkę, fot. Instytut Książki / Daniel Bednarz

Bardzo ważnym elementem tegorocznej odsłony projektu „Upoluj swoją książkę” – realizowanego jako część ogólnopolskiej akcji Czytaj PL – był konkurs dla uczniów szkół średnich na najlepszy spot promujący czytelnictwo. Materiały filmowe miały w kreatywny sposób miały zachęcić młodzież do udziału w akcji oraz częstego sięgania po różnorodne tytuły – zarówno w formie elektronicznej, jak i tradycyjnej.

Otrzymaliśmy aż 65 prac konkursowych od uczniów szkół średnich z całej Polski! Jury wybrało 10 najlepszych filmów, których autorzy wraz z opiekunami zostali zaproszeni na dwudniowe wydarzenie do Krakowa (3-4 grudnia).

Podczas Gali Finałowej konkursu w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) wyróżnione zespoły prezentowały, jak można zarażać pasją do czytania swoich rówieśników –  w szkole i w mediach społecznościowych, oraz jakie proczytelnicze inicjatywy udało im się zrealizować.

Po długich i burzliwych naradach jury konkursu wybrało 3 najlepsze prezentacje:

1 miejsce zajął zespół z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie w składzie: Wiktoria Rostkowska, Adriana Krupa, Natalia Kulesza. Opiekunem zespołu była p. Anna Grabowska.

2 miejsce zajął zespół z Zespołu Szkół w Głuchołazach w składzie: Magdalena Herchel, Hanna Ogrodnik, Nikola Seretna. Opiekunem zespołu była p. Mariola Śnieżek.

3 miejsce zajął zespół z Liceum Ogólnokształcącego nr 21 im. Św. Stanisława Kostki w Lublinie w składzie: Katarzyna Kałkus, Patrycja Kutrzepa, Adam Dec. Opiekunem zespołu była p. Joanna Wójtowicz.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Drugiego dnia wydarzenia młodzież uczestniczyła w warsztatach twórczego pisania „Zostań swoim bohaterem/bohaterką. Jak ciekawie przedstawić siebie w mediach społecznościowych?” prowadzonych przez Marzenę Boniecką ze Strefy Pisania. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów uczyli się, jak w niebanalny sposób konstruować opowieści (posty, wpisy etc.) w mediach społecznościowych, zdobywając  praktyczną oraz teoretyczną wiedzę na ten temat. Poznali także mechanizmy literatury, które świetnie sprawdzają się w tego typu pisaniu.

Po warsztatach uczniowie wzięli udział w spacerze literackim po Krakowie. Na literackiej trasie znalazły się m.in: Collegium Maius, Teatr Słowackiego, najstarsza księgarnia w Europie znajdująca się przy krakowskim Rynku Głównym, miejsca zwiazane z polskimi noblistami czy kawiarnie będące centrum literackiego życia w mieście.