Aktualności

12.10.2018

Uładzimir Arłou laureatem nagrody literackiej im. Giedroycia

Pisarz, poeta i historyk Uładzimir Arłou został zwycięzcą siódmej edycji nagrody im. Jerzego Giedroycia, przyznawanej przez białoruski PEN Club i niezależny Związek Pisarzy Białoruskich.

„To bez wątpienia najważniejsza niezależna nagroda literacka na Białorusi” - mówił prowadzący uroczystość wręczenia nagród Andrej Chadanowicz, były szef białoruskiego PEN Clubu.

Arłou został nagrodzony za książkę Tańce nad miastem (Tancy nad goradam), w której autor, prowadząc swoich bohaterów między równoległymi światami, snuje opowieść o rodzinnym Połocku.

„Najpierw ta książka śni ci się w nocy, a potem nie daje ci spać. I zaczynasz pisać o swoim ukochanym Połocku, tańczyć ze swoimi tancerzami i tancerkami” - mówił Arłou, pisarz, poeta, historyk, którego twórczość tłumaczona była na ponad dwadzieścia języków.

Drugie miejsce zajął Algierd Bacharewicz za książkę Psy Europy (Sabaki Europy), a trzecią nagrodę jury przyznało Wincesiowi Mudrouowi za Zabójcę anioła (Zabojca anioła).

Nagroda im. Jerzego Giedroycia jest przyznawana od 2012 roku. Nominowane do niej mogą być książki wydane w języku białoruskim.

W czasie uroczystości, w której wzięli udział ambasador RP na Białorusi i przedstawiciele Instytutu Polskiego, organizatorzy przypomnieli, że ambasada RP miała swój udział w tworzeniu koncepcji nagrody w 2011 roku.

„Cieszy mnie, że jestem wśród ludzi, dla których ważny jest język, bo to on jest nośnikiem kultury i buduje wspólnotę” - powiedział ambasador RP na Białorusi Artur Michalski. Podkreślił, że ten konkurs literacki miał w zamyśle m.in. „stymulować białoruskie środowisko literackie”.

W czasie uroczystości podkreślano, że urodzony w Mińsku Jerzy Giedroyć, twórca i wieloletni redaktor emigracyjnej paryskiej „Kultury”, był „wzorem”, zarówno jako autor, redaktor i tłumacz, ale także jako niestrudzony promotor koncepcji zbliżenia Polski i wspierania przez nią niezależnych Ukrainy, Litwy i Białorusi.

[źródło: PAP, Justyna Prus]