Aktualności

ukraińskie stoisko na targach w Bolonii, fot. Instytut Książki
07.03.2023

Ukraina na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii [relacja i zdjęcia]

Na trwających właśnie Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii w centrum uwagi niewątpliwie znajduje się Ukraina. W zeszłym roku ukraińskie stoisko było symbolicznie puste – teraz odwiedzający imprezę mogą podziwiać poruszającą wystawę ilustratorów ukraińskich.

Wystawa „Ukraine Illustrated” prezentuje wybór prac ukraińskich artystów, którzy przedstawiają portret swojej ojczyzny po roku wojny – kraju wyniszczonego wojną i pełnego bólu, ale także silnego, wciąż dumnego i zjednoczonego jak nigdy wcześniej.

Organizatorami wystawy są Międzynarodowy Festiwal „Książkowy Arsenał” w Kijowie i Klub Ilustratorów Pictoric, który od czasu zbrodniczej rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022 r. gromadzi plakaty ilustratorów i grafików ukazujące to, co dzieje się w Ukrainie, a także ich osobiste historie, antywojenne przesłania i apele o pomoc dla ich kraju.

Stoisko Ukraińskiego Instytutu Książki znalazło się w tym roku nieopodal polskiego stoiska.

Warto przypomnieć, że wczoraj prestiżowe wyróżnienia Premio BOP – Bologna Prize for the Best Children's Publisher of the Year trafiło do lwowskiego Wydawnictwa Starego Lwa.