Aktualności

23.11.2020

Ukazał się tom „Leopold Tyrmand - pisarz, człowiek spektaklu, świadek epoki”

Jubileuszowy tom poświęcony Leopoldowi Tyrmandowi gromadzi eseje, których autorzy wnikliwie interpretują najważniejsze utwory pisarza - napisano na stronie Narodowego Centrum Kultury (NCK), informując o publikacji książki „Leopold Tyrmand - pisarz, człowiek spektaklu, świadek epoki”.

„Jubileuszowy tom zbiorowy pod redakcją Magdaleny Woźniewskiej-Działak, poświęcony Leopoldowi Tyrmandowi gromadzi eseje, których autorzy wnikliwie interpretują najważniejsze utwory pisarza, analizują ich styl i recepcję” - czytamy na stronie NCK.

Jak wyjaśniono, „autorzy Poruszają istotne zagadnienia z jego biografii, takie jak zainteresowanie jazzem, podróże, wybraną korespondencję”. „Pokazują, jak w sposób twórczy autor +Dziennika 1954+ potrafił przetrwać, pozostawiając ciekawy dorobek będący źródłem badań i fascynacji kolejnych pokoleń” - podkreślono.

Publikację przygotowywano w ramach obchodów Roku Leopolda Tyrmanda - w 100. rocznicę urodzin i 35. rocznicę śmierci pisarza. Tom liczy 336 stron. Opublikowany została w serii wydawniczej NCK Jubileusze, którą nominowano do nagrody Najpiękniejsze Książki Roku 2019.

Leopold Tyrmand urodził się 16 maja 1920 r. w Warszawie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Współpracował m.in. z „Przekrojem” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Był autorem m.in. powieści „Zły” i „Dziennika 1954”.

19 marca br. minęła 35. rocznica jego śmierci - pisarz zmarł w 1985 r. w Stanach Zjednoczonych, dokąd wyjechał w połowie lat 60. Na emigracji publikował m.in. w piśmie „The New Yorker”.

Sejm RP w kwietniu 2019 r. przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda. „Był nie tylko bezlitosnym krytykiem komunizmu, ale także arbitrem warszawskiej elegancji, znawcą i namiętnym propagatorem zakazanego w czasach stalinowskich jazzu” - napisano w uchwale.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna