Aktualności

Polska Szkoła Średnia im. Ity Kozakiewicz / fot. Daniels Fomins
07.11.2023

Uczniowie polskiej szkoły na Łotwie recytowali poezję Szymborskiej

W Łotewskiej Bibliotece Narodowej w poniedziałek podczas wydarzenia „Poezja dla wolności”, poświęconego stuleciu urodzin polskiej poetki Wisławy Szymborskiej, uczniowie Polskiej Szkoły Średniej im. Ity Kozakiewicz w Rydze recytowali poezję w języku polskim i łotewskim.

Jak przypomina współorganizator wydarzenia, Ambasada RP w Rydze, Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023.

Szymborska jest autorką trzynastu tomów poetyckich, laureatką literackiej Nagrody Nobla, została uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym - Orderem Orła Białego. Jej wiersze przetłumaczono na ponad 40 języków.

Na Łotwie czytelnicy zetknęli się po raz pierwszy z poezją Szymborskiej w 1979 roku, kiedy ukazał się tomik poezji Uldisa Berzińsza “Apsveiksim skudras”(„Powitajmy mrówki”), a w 1998 roku ukazał się większy zbiór poezji zatytułowany „Poezja”.

Dzieła polskiej poetki tłumaczy także koneserka polskiej poezji i kultury Ingmara Balode, która podczas spotkania literackiego w Bibliotece Narodowej zaprezentowała swoje tłumaczenia utworów Szymborskiej.

Wydarzenie zorganizowała Ambasada RP w Rydze, Polska Szkoła Średnia im. Ity Kozakiewicz oraz Łotewska Biblioteka Narodowa.

źródło: PAP, Natalia Dziurdzińska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna