Aktualności

15.06.2020

„Tysiąc spokojnych miast” Jerzego Pilcha w radiowej Dwójce

W cyklu „Książka do słuchania” Program 2 Polskiego Radia przypomina jedno z najważniejszych dzieł w dorobku zmarłego niedawno Jerzego Pilcha, czyli „Tysiąc spokojnych miast”. Powieść wydaną po raz pierwszy w 1997 roku będzie można posłuchać w mistrzowskiej, aktorskiej interpretacji Przemysława Bluszcza. Pierwszy odcinek w poniedziałek 15 czerwca o godz. 19.10.

Akcja „Tysiąca spokojnych miast” toczy się w 1963 roku w małym miasteczku na Śląsku Cieszyńskim. Ojciec narratora opowieści – naczelnik poczty – oraz jego przyjaciel – walczący z nałogiem pijaństwa lokalny filozof Józef Trąba – planują wyjazd do Warszawy i uwolnienie ludzkości od jednego z satrapów. Chcą mianowicie ustrzelić z kuszy pierwszego sekretarza Władysława Gomułkę.

W tych przygotowaniach bierze udział narrator Jerzyk, który równocześnie przeżywa pierwsze erotyczne fascynacje, szczególnie uczucie do – jak sam ją nazywa: „Anielicy swojej pierwszej miłości”. W dyskusjach na temat tego przedsięwzięcia biorą udział inni członkowie – głównie ewangelickiej – społeczności: Komendant Jeremiasz, Arcymajster Swaczyna, Pastor Pottraffke. Spory teologiczne przeplatają się tu z rozmowami o polityce, nałogach i miłości.

Jerzy Pilch w rozmowach z Eweliną Pietrowiak powiedział: „Chałupa moich dziadków w Wiśle to jest centrum mojego świata, wokół tego krążę i mam poczucie, że nawet jeszcze pierwszego okrążenia nie zrobiłem, no, powiedzmy, że zrobiłem jedno”. Trudno zatem w postaciach bohaterów „Tysiąca spokojnych miast” i w atmosferze opisywanego miasteczka na południu Polski nie doszukiwać się wątków autobiograficznych.

Jerzy Pilch urodził się w Wiśle w sierpniu 1965 roku. Był autorem powieści, tomów opowiadań, felietonów, laureatem m.in. Nagrody Fundacji Kościelskich, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody NIKE. W 2010 roku przekład powieści „Tysiąc spokojnych miast” został uznany za jedną z najlepszych książek wydanych w Stanach Zjednoczonych. Jak napisał wtedy jeden z amerykańskich recenzentów: „Jeśli śmiech jest najlepszym lekarstwem, to szczęśliwi czytelnicy tej wspaniałej książki z pewnością cieszyć się będą doskonałym zdrowiem aż do końca swych dni”. Na podstawie powieści powstał spektakl „Zabijanie Gomułki” w reżyserii Jacka Głomba. Pisarz zmarł 29 maja br.

W 2017 roku dla słuchaczy Dwójki powieść „Tysiąc spokojnych miast” przeczytał znakomity aktor Przemysław Bluszcz. Emisja od 15 do 26 czerwca codziennie (od poniedziałku do piątku) w cyklu „Książka do słuchania” o godz. 19.10.