Aktualności

08.04.2020

Tydzień Bibliotek i Dzień Bibliotekarza online

Zaplanowany na 8-15 maja Tydzień Bibliotek odbędzie się tym razem w formie online. Wkrótce ogłoszony zostanie konkurs na najciekawszą inicjatywę zrealizowaną w wirtualnej przestrzeni.

Decyzję o utrzymaniu wieloletniej tradycji realizacji ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek, połączonego ze świętem Dnia Bibliotekarza, w tym samym co zwykle terminie, czyli w okresie 8-15 maja, ale wyłącznie online, podjęło Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w wyniku konsultacji przeprowadzonych wśród członków działających w strukturach w całym kraju, a także dyrektorów i pracowników bibliotek.

„Bezpieczne i atrakcyjne formy działania bibliotek online mogą otworzyć nowe przestrzenie relacji z czytelnikami i pokazać kreatywność bibliotekarzy, przetestować nowe, zdalnie realizowane usługi biblioteczne” – informuje SBP.

„W tym kontekście hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek »Zasmakuj w Bibliotece« nabiera szczególnego znaczenia. Pokażmy, że my – bibliotekarze – w każdych okolicznościach  potrafimy nowocześnie działać, docierać do czytelników, utrzymać więź ze społeczeństwem odpowiadając na jego potrzeby. W Tygodniu Bibliotek bądźmy razem, nawet jeśli niektóre biblioteki nie będą miały możliwości zaznaczenia swojej obecności w wirtualnej przestrzeni”.

„Jesteśmy zbudowani kreatywnością wielu bibliotekarzy, którzy włączyli się do naszej akcji #NieZostawiamCzytelnika, a także podejmują wiele innych innowacyjnych inicjatyw: aktywnie działają w sieci, mediach społecznościowych, organizując różnego rodzaju panele dyskusyjne, wirtualne galerie czytelnicze, spotkania autorskie, konkursy, szkolenia online itp. Niektórzy przysyłają do nas już teraz swoje propozycje działań majowych. To wszystko pokazuje, że w okresie rzeczywistego zamknięcia bibliotek dla czytelników i koniecznej izolacji są one równocześnie nadal otwarte  na realizację swoich działań statutowych” – komentuje Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]