Aktualności

23.09.2021

Twórczość Cypriana Norwida na wystawie w Ossolineum

Wystawę „Cyprian Kamil Norwid - Artysta Totalny” przygotowało Ossolineum w dwusetną rocznicę urodzin wieszcza. Od piątku do niedzieli w ossolińskim Refektarzu będzie można oglądać rękopisy, rysunki, grafiki i jeden z zaledwie czterech istniejących obrazów olejnych, które wyszły spod jego ręki.

24 września 2021 roku mija dwusetna rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji Ossolineum przygotowało wyjątkową wystawę jego dzieł literackich i artystycznych.

„Do niedawna twórczość plastyczna Norwida uważana była za mniej wartościową część jego dorobku. Czy słusznie? O tym będą mogli się przekonać goście naszej wystawy, na której zaprezentujemy zgromadzone w zbiorach Ossolineum jego rysunki, grafiki, a także jeden z czterech istniejących obrazów olejnych – tajemniczą Jutrznię” – zapowiadają organizatorzy wystawy dodając, że Norwid sam uważał się za „sztukmistrza”, a nawet za artystę totalnego, realizującego się na równi w słowie i w obrazie.

Dział Rękopisów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich zaprezentuje kilka cennych obiektów związanych z Norwidem, takich jak autografy wierszy „Spartakus” oraz „Czemu w konfederatce: odpowiedź”, a także jego kilkustronicowe refleksje historyczne, dziewiętnastowieczne miscellanea, czyli księgę „rozmaitej treści”, czy pierwsze wydanie rozprawy „O sztuce (dla Polaków)” z ręcznymi uwagami wyjaśniającymi genezę powstania tekstu.

Współczesną ciekawostką związaną z Norwidem, będzie prezentacja „Niedokończonej książki o Norwidzie” Tadeusza Różewicza, który bardzo cenił sobie twórczość poety.

Dział Przechowywania i Udostępniania Nowych Druków Zwartych ZNiO zaprezentuje natomiast posiadane w swojej kolekcji pierwodruki najważniejszych dzieł Norwida.

Wystawę będzie można oglądać od piątku do niedzieli w ossolińskim Refektarzu.

źródło: PAP, Agata Tomczyńska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna