Aktualności

fot. Chia-Chiang Chen
22.02.2024

Trzeci dzień Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej

Dziś podczas Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej 2024 na polskim stoisku odbyło się symboliczne przekazanie książek dla National Central Library, tajwańskiej Biblioteki Narodowej. Do rąk nowej dyrektor, prof. Han-ching Wang, trafiły „Wszystkie wiersze” Wisławy Szymborskiej.

Prof. Han-ching Wang odwiedziła także stoiska Tajlandii, Japonii i Hongkongu, a na ręce pracowników IK przekazała oficjalne podziękowania. Po zakończeniu targów w ramach wspierania wymiany międzykulturowej, lokalnej Polonii oraz wszystkich, którzy podejmują wysiłek nauki języka polskiego, do tajwańskiej Biblioteki Narodowej przekazane zostaną także inne książki, podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku, gdy Polska była gościem honorowym imprezy w Tajpej.

Już jutro zaś na Międzynarodowej Wystawie Książek gośćmi będą Iwona Chmielewska i Paweł Pieniążek, którzy zaprezentują swoją twórczość w ramach programu głównego imprezy. Chmielewska, jedna z najbardziej cenionych ilustratorek na świecie, której twórczość cieszy się wielką popularnością na Tajwanie, w piątek weźmie udział w dyskusji poświęconej Januszowi Korczakowi, a dzień później spotka się z czytelnikami w ramach promocji swoich książek, a w niedzielę poprowadzi warsztaty dla dzieci ich opiekunów. Paweł Pieniążek będzie z kolei promował swój reportaż „Opór. Ukraina wobec rosyjskiej inwazji”, który ukazał się w listopadzie nakładem wydawnictwa Acropolis, publikującego również m.in. książki popularnego na Tajwanie Witolda Szabłowskiego. Pieniążek w piątek poprowadzi warsztaty dla młodzieży na temat reportażu literackiego, dzień później przybliży czytelnikom swą ostatnią książkę, a na zakończenie imprezy weźmie udział w dyskusji na temat sytuacji w Ukrainie po dwóch latach od wybuchu wojny.

Polskie stoisko przygotował Instytut Książki we współpracy z Biurem Polskim w Tajpej. Gościem honorowym tegorocznej odsłony jest Holandia, a jej hasło brzmi „Na fali czytania”. Impreza potrwa do niedzieli 25 lutego.

***

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Polska gościem honorowym Międzynarodowej Wystawy Książek TIBE 2023 w Tajpej (działania utrwalające