Aktualności

W ramach trwającego w dniach 13-16 lipca Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival, obok mnóstwa wydarzeń skierowanych do najmłodszych, odbędzie się także konferencja dla dorosłych. Instytut Książki, będący partnerem wydarzenia, zaprasza do obejrzenia transmisji online!

Konferencja odbędzie się w piątek 15 lipca w godzinach 9:00-14:00 w dużym Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju. Wstęp na wydarzenie jest bezpłątny, jednak organizatorzy proszą, by uczestnicy wcześniej zarejestrowali się, korzystając z linku www.agencjaoko.pl/zapisy/. Konferencja będzie transmitowana na żywo na Facebooku i YouTubie Instytutu Książki, a także za pośrednictwem kanałów festiwalu.

W ramach wydarzenia odbędzie się m.in. wystąpienie zaproszonego przez Instytut Książki dra Marka Kaczmarzyka, który wygłosi wykład zatytułowany „Biologia ewolucyjna rodziny. Dlaczego i jak warto czytać dzieciom”. Podczas konferencji odbędzie się także ceremonia wręczenia nagrody „Zwyrtała” za najlepszy pomysł promujący czytanie.

Pozostałe wystąpienia, których będzie można wysłuchać podczas konferencji to:
- Tomasz Majkowski: Rodzina i gry komputerowe;
- Anna Czabanowska-Wróbel: Przekaz międzypokoleniowy i literatura dziecięca;
- Tina Oziewicz: Serce i rozum;
- Krystyna Zabawa: Coraz dalej od Bullerbyn… – jak zmienia się obraz rodziny w literaturze dziecięcej;
- Wanda Papugowa: Dzieci na gruzach – w życiu i w literaturze;
- Biserka Cejović: Książki, które pomagają odnaleźć się w rodzinie –przegląd;
- Roksana Jędrzejewska-Wróbel: „Stan splątania” – czy warto się wyplątywać?;
- Joanna Olech: „Niegrzeczne” książki – dlaczego są nam potrzebne;
- Andreas Sparring i Per Gustavsson: Skąd się wzięła „Rodzina Obrabków”?

W programie Rabka Festivalu znalazły się łącznie 62 wydarzenia przeznaczone zarówno dla małych, jak i dużych uczestników: warsztaty, spotkania autorskie, wieczory wspólnego czytania, wystawy, gra miejska, liczne animacje w „czytelni na polu”, a także wspomniana na początku konferencja ekspercka dla dorosłych.

Udział w festiwalu potwierdzili m.in.: Barbara Gawryluk, Sasza Hady, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Joanna Olech, Renata Piątkowska, Jolanta Richter-Magnuszewska, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Katarzyna Wasilkowska, Elżbieta Wasiuczyńska, Agnieszka Wolny-Hamkało oraz następujące duety autor/ilustrator:  Tina Oziewicz i  Aleksandra Zając, Wojciech Widłak i Aleksandra Krzanowska, Urszula Młodnicka i Agnieszka Waligóra. Wśród gości zagranicznych znaleźli się: Elina Ellis (Ukraina/Wielka Brytania), Iva Prochazkova (Czechy), Julius Keleras i Vanda Padimanskaite (Litwa) oraz Andreas Sparring i Per Gustavsson (Szwecja) wraz z tłumaczami. Utwory „na dobranoc” będą czytać: Patryk Cebulski, Juliusz Chrząstowski, Maria Kowalska i Jerzy Stuhr.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, jednak na niektóre z nich obowiązują zapisy.

Szczegółowy program Rabka Festivalu można znaleźć na stronie: www.rabkafestival.pl/program/

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, ze środków Miasta Rabka-Zdrój oraz dzięki pomocy partnerów i patronów medialnych.