Aktualności

23.07.2019

Tłumy na Bulwarze w Gdyni podczas Ósmego Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego

W niedzielę 21 lipca zakończyła się trwająca od piątku 19 lipca ósma edycja Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego w Gdyni. Instytut Książki był patronem imprezy.

– W tym roku było wyjątkowo dobrze! Myślę, że wszyscy będą tegoroczną edycję Pleneru dobrze wspominać, bo były tłumy ludzi i bardzo ciekawi autorzy, wśród nich wielu znakomitych i popularnych jak Katarzyna Grochola, Eustachy Rylski, ks. Adam Boniecki czy prof. Jerzy Bralczyk i jeszcze wielu innych. Udało nam się zaprosić świetny zestaw gości, a do tego dopisała pogoda, co jest najważniejsze podczas imprez plenerowych – powiedział Bibliotece Analiz Jacek Oryl, prezes spółki Murator EXPO.

Oficjalnego otwarcia dokonał wiceprezydent Gdyni ds. innowacji Michał Guć, któremu towarzyszyli: naczelnik Wydziału Kultury miasta Gdyni Włodzimierz Grzechnik, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni Natalia Gromow, dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego Leszek Kopeć oraz senator RP Sławomir Rybicki, a także prezes Murator EXPO Jerzy Oryl.

Spotkania z autorami odbywały się na scenie przy Bulwarze Nadmorskim, w Konsulacie Kultury oraz w Gdyńskim Centrum Filmowym. Do Gdyni przyjechali m.in.: Katarzyna Grochola, Eustachy Rylski, ks. Adam Boniecki, prof. Jerzy Bralczyk z dr Lucyną Kirwil, Jakub Małecki, Małgorzata Domagalik, Jacek Fedorowicz, Magda Krzyżanowska-Mierzewska i Aldona Wiśniewska, Mirosław Wlekły, Elżbieta Sieradzińska, Dariusz Jaroń, Marek Migalski, Henryka Krzywonos-Strycharska i Krzysztof Strycharski, Nina Majewska-Brown, Dorota Milli, Janusz Szostak, Krzysztof Zajas, Maciej Siembieda, Eugeniusz Korin, Piotr Borlik, Paulina Mechło, Rafał Kosik, Rafał Dębski, Michał Zawadka, Jarosław Kaczmarek, Aleksandra Struska-Musiał, Karolina Grabarczyk i Nika Jaworowska-Duchlińska, jak też stali goście pleneru: Barbara Kosmowska, Marek Przybylik i Stefan Szczepłek.

– Nadmorski Plener Czytelniczy to wspólna inicjatywa Gdyni, Spółki Targi Książki i Murator EXPO, w tym roku jest to już jego ósma edycja. Jesteśmy bardzo zadowoleni z współpracy z miastem, a Bulwar Nadmorski to świetna lokalizacja. Przychodzą tutaj czytelnicy, którzy wiedzą po co przyszli: chcą się spotkać z autorami, porozmawiać, zdobyć autografy. Chętnie odwiedzają nas też turyści – powiedziała Małgorzata Kanownik z Murator Expo. – Gdynia jest miastem otwartym i dobrze reaguje na różne ciekawe inicjatywy, dlatego była dla nas naturalnym partnerem. Dodatkowo zawsze nam dopisuje pogoda i publiczność. Organizatorzy postarali się aby na plenerze każdy znalazł coś dla siebie. Różnorodna literatura: kryminały, powieści obyczajowe, literatura podróżnicza, coś dla dzieci. Staramy się dobrać autorów tak, żeby występowały różne gatunki. Spotkania z czytelnikami są ważne również z punktu widzenia misji przyświecającej inicjatorom pleneru: program dla dzieci układamy tak, żeby zachęć je do czytania, często nie wprost tylko poprzez zabawę, rysowanie. Książka jest w tle. Chcemy pokazać, że czytanie to coś więcej niż lektury szkolne, że może być interesującą przygodą. Wakacje to też dobry czas na nadrobienie zaległości czytelniczych przez nas dorosłych – dodała Małgorzata Kanownik.