Aktualności

fot. Łukasz Jarocki / Instytut Książki
13.02.2023

Tajwańskie media o polskiej prezentacji na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej

Odbywająca się od 31 stycznia do 5 lutego Międzynarodowa Wystawa Książek w Tajpej, podczas której Polska pełniła rolę gościa honorowego była na Tajwanie dużym wydarzeniem. Potwierdzają to liczne wzmianki w tajwańskich mediach, które dotyczą zarówno samych targów, jak i wydarzeń zorganizowanych w ramach polskiego pawilonu.

Jako organizator polskiej prezentacji na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej (Taipei International Book Exhibition TIBE) Instytut Książki starał się, by informacje o pobycie polskich autorów i wydawców w stolicy Tajwanu były obecne w polskich mediach. Jeszcze bardziej zależało nam jednak na tym, by Polska jako gość honorowy TIBE wzbudziła jak największe zainteresowanie w Azji. Na naszą prośbę Olimpia Kot-Giletycz z Biura Polskiego w Tajpej przesłała nam przykłady materiałów poświęconych polskiej prezentacji na TIBE, które ukazały się w tajwańskich mediach.

Z doniesień wynika, że informacja o polskiej prezentacji podczas Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej ukazała się m.in. w „China Times” – jednej z czterech największych tajwańskich gazet codziennych. O polskich pisarzach goszczących na targach w Tajpej pisały także popularne serwisy informacyjne, takie jak anglojęzyczny „Taiwan News” i „The News Lens”. Kilka informacji o polskiej prezentacji, odwiedzinach ministra kultury Tajwanu Shih Che na terenie polskiego pawilonu oraz spotkaniach z Andrzejem Sapkowskim, autorem książek o Wiedźminie, podała także agencja informacyjna CNA. Poza wyżej wymienionymi, wzmianki o polskim pawilonie na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej były także obecne m.in. w tajwańskiej telewizji FTV, a także na blogach influencerów.

Międzynarodowa Wystawa Książek w Tajpej rozpoczęła się 31 stycznia i zakończyła 5 lutego. Organizatorem polskiej prezentacji był Instytut Książki oraz Biuro Polskie w Tajpej. Partnerami: Instytut Adama Mickiewicza, Biblioteka Narodowa, Instytut Pileckiego i Międzynarodowe Centrum Kultury. 

Podczas imprezy tajwańskiej publiczności została zaprezentowana m.in. twórczość Andrzeja Sapkowskiego, Witolda Szabłowskiego, Marzanny Bogumiły Kielar, Rafała Kosika, Bartosza Sztybora, Bronisława Wildsteina czy Stanisława Łubieńskiego. Większość spośród wymienionych pisarzy była obecna w Tajpej, by spotkać się z azjatyckimi czytelnikami.

Międzynarodowa Wystawa Książek w Tajpej to element strategii realizowanej przez Instytut Książki, której celem jest trwała, wyraźna obecność literatury polskiej tam, gdzie do tej pory nasze książki nie były dostępne lub były dostępne w zbyt małym zakresie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Polska gościem honorowym Międzynarodowej Wystawy Książek TIBE 2023 w Tajpej”.