Aktualności

fot. materiały prasowe
20.07.2020

Szuflandia w Łodzi

Biblioteka Miejska w Łodzi uruchamia samoobsługową bibliotekę - Szuflandię. To automat, z którego mieszkańcy mogą bezpłatnie wypożyczyć książki. Wypożyczalnia czynna całą dobę przez siedem dni w tygodniu stanęła na rynku łódzkiej Manufaktury.

Jak informują pracownicy Biblioteki Miejskiej w Łodzi, Szuflandia została od podstaw zaprojektowana przez zespół z BM we współpracy z firmą Arfido. Zwracają uwagę, że podobne maszyny funkcjonują już w Stanach Zjednoczonych czy krajach azjatyckich.

„Nasza wypożyczalnia to polski prototyp, zależało nam na dotarciu do jeszcze szerszej grupy odbiorców. Szuflandia jest dostępna 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Nie ogranicza nas czas, jak również ewentualnie pojawiające się obostrzenia związane z pandemią” - mówi dyrektor Biblioteki Miejskiej Paweł Braun.

Wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka podkreśla, że miastu bardzo zależy na rozwoju edukacji, szczególnie poprzez pobudzanie czytelnictwa wśród łodzian, także tych najmłodszych. A taka - jej zdaniem - nowoczesna forma wypożyczania książek może sprawić, że będzie coraz więcej czytelników.

Automat, z którego mieszkańcy mogą bezpłatnie wypożyczyć książki, to kolejne unowocześnienie, które wprowadza Biblioteka Miejska. Do wspólnego katalogu online dla wszystkich filii i jednej karty bibliotecznej uznawanej przez wszystkie placówki, dołącza Szuflandia.

Aby skorzystać z wypożyczalni należy posiadać fiszkę - kartę biblioteczną, która jest niezbędna do otwarcia skrytki. Można ją wyrobić bezpłatnie w każdej bibliotece w Łodzi. Szuflandia wyposażona jest w zamykane schowki, ekran dotykowy oraz czytnik kart bibliotecznych. Wystarczy zeskanować fiszkę, wybrać tytuł i podać numer skrytki, w której znajduje się książka. Zasady korzystania z automatycznej wypożyczalni są takie same jak w przypadku stacjonarnych bibliotek - korzystanie ze zbiorów jest bezpłatne, a książkę należy zwrócić w ciągu 30 dni.

W skrytkach Szuflandii znajdują się nowości wydawnicze - zarówno kryminały, biografie, reportaże, poradniki jak i książki obcojęzyczne. Są również tytuły dla dzieci. W sumie na półkach dostępnych jest prawie 100 tytułów.

Wypożyczalnia znajduje się w zadaszonym przejściu przy rynku Manufaktury w okolicy wejścia do kina. „Zdecydowaliśmy się na pilotaż projektu z lokalizacją na rynku Manufaktury, jednak mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości pojawi się więcej takich maszyn na terenie naszego miasta” - dodaje Braun.

Biblioteka Miejska w Łodzi to instytucja, która powstała kilka lat temu po połączeniu pięciu dzielnicowych bibliotek wraz z ich blisko 80 filiami, działającymi na terenie całego miasta.


źródło: PAPPolska Agencja Prasowa

--
Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna