Aktualności

19.09.2019

Sznajderman, Orbitowski i jesienna edycja Bookowiska w Klubie Proza

Po wakacyjnej przerwie do Prozy, klubu Wrocławskiego Domu Literatury, wracają kolejne cykle literackie. Bohaterką pierwszego jesiennego spotkania w ramach „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze” będzie Monika Sznajderman. W tym samym tygodniu obędzie się też druga odsłona nowego cyklu „Szkoła gatunku. Lekcje literatury”. Tym razem o swojej pisarskiej drodze i gatunkowych poszukiwaniach opowie Łukasz Orbitowski. Wszystkich, którzy uwielbiają kupować książki powinna zainteresować wyprzedaż domowej literatury, czyli Bookowisko w Przejściu Garncarskim, na które organizatorzy zapraszają w sobotę 21 września.

Już w najbliższą sobotę 21 września od 11.00 do 14.00 w Przejściu Garncarskim (wrocławski Rynek) odbędzie się wrześniowa odsłona Bookowiska – kiermaszu, na którym można znaleźć wyjątkowe książki w zupełnie niecodziennych, symbolicznych cenach. Podczas Bookowiska książki sprzedają wrocławianie, dzieląc się z innymi tym, co już przeczytali i nie mieści się na domowych półkach. Dzięki temu znajdziemy tu książki, których nie kupimy już dziś w księgarniach, a w ofercie spotkamy wszelkie możliwie gatunki literackie. Wstęp wolny.

We wtorek 24 września o 19.00 warto się wybrać do Prozy na pierwsze po wakacyjne spotkanie z dobrze już znanego wrocławianom autorskiego cyklu literackiego Irka Grina „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze”. Tym razem gospodarz porozmawia z Moniką Sznajderman – pisarką, redaktorką i założycielką Wydawnictwa Czarne. Pretekstem do rozmowy będzie najnowsza książka autorki „Pusty las”, opowieść o życiu w Wołowcu, beskidzkiej wsi, z której kolejno znikali szukający szczęścia za oceanem biedacy, wizjonerscy nafciarze, Żydzi, Cyganie i Łemkowie. To także jej hołd dla tego miejsca na ziemi, jego historii, przyrody i jego mieszkańców. Podczas spotkania będzie można kupić książki Moniki Sznajderman, o co zadba krainaksiazek.pl. Wstęp wolny.

Łukasz Orbitowski to jeden z najciekawszych rodzimych pisarzy swojego pokolenia. Nie można przegapić spotkania z nim, które odbędzie się w czwartek 26 września o 19.00 w Prozie. Autor odwiedzi Wrocław w ramach nowego projektu realizowanego przez Wrocławski Dom Literatury „Szkoła gatunku. Lekcje literatury”. Pisarz przebył literacką drogę od bycia „polskim Stephenem Kingiem” do otrzymania Paszportu „Polityki”, od pisania felietonów o filmach grozy po bycie redaktorem telewizyjnych programów literackich na antenie TVP Kultura. I właśnie tych gatunkowych poszukiwań dotyczyć będzie wrześniowe spotkanie z autorem wydanej w tym roku książki „Kult”. Na miejscu będzie można kupić książki Łukasza Orbitowskiego. Wstęp wolny.

Nagroda Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej – rusza głosowanie

19 października poznamy tegorocznych laureatów Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angleus. Oprócz werdyktu jurorów książki mogą oceniać także czytelnicy i poprzez głosowanie internetowe przyznać dodatkową nagrodę. Nagroda Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej została ustanowiona, by uczcić pamięć rosyjskiej poetki, dziennikarki, tłumaczki literatury polskiej oraz pierwszej przewodniczącej jury przyznawanej we Wrocławiu Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angleus. Jest to honorowe wyróżnienie dla jednej z siedmiu książek finałowych, którą wskaże publiczność. Głosowanie odbywa się na stronie internetowej Angelusa: www.angelus.com.pl w terminie 18 września – 18 października.

Laureatem Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej w 2018 został Maciej Płaza – pierwszy polski laureat nagrody głównej.