Aktualności

27.06.2022

Szlak Tyrmanda w Darłowie

W Darłowie powstał szlak turystyczny śladami Leopolda Tyrmanda. Na trasie usytuowano osiem rzeźb związanych z książką „Siedem dalekich rejsów”, której akcję autor „Złego” osadził w nadbałtyckim mieście.

Oficjalny portal miasta Darłowa informuje, że gdy rok 2020 uchwalony został rokiem Leopolda Tyrmanda, Darłowo wykorzystało tę okoliczność biorąc pod uwagę, że właśnie w Darłowie dzieje się akcja jednej z jego powieści. W grudniu 2019 roku odsłonięto „ławeczkę Tyrmanda” według projektu Doroty Dziekiewicz-Pilich, pierwszy na świecie pomnik pisarza.

Pomnik perfekcyjnie odlany z brązu wykonano i zainstalowano z inicjatywy i dzięki wielkiemu zaangażowaniu radnej i przewodniczki – Krystyny Różańskiej. Ławka i postać pisarza z brązu zostały sfinansowane z Darłowskiego Budżetu Obywatelskiego. Ławkę z siedzącą postacią Leopolda Tyrmanda z nogą na nodze i reliefem na siedzisku z tytułem powieści „Siedem dalekich rejsów” postawiono na skwerze przy głównej osi Darłowa na tle XV- wiecznego kościoła.

Ławeczce towarzyszy rzeźbiarski szlak turystyczny pod nazwą „Śladami bohaterów Tyrmanda”. Składa się z ośmiu niewielkich rzeźb, usytuowanych w Darłowie i Darłówku, rozstawionych między dworcem a latarnią morską. Całość inspirowana jest książką Leopolda Tyrmanda „Siedem dalekich rejsów” i opartym na niej filmem „Naprawdę wczoraj”, kręconym częściowo w Darłowie.

Wcześniej, bo 4 czerwca 2012 roku, na murze siedziby Darłowskiego Ośrodka Kultury Matthew Robert Tyrmand, syn Leopolda, odsłonił tablicę z imieniem pisarza Leopolda Tyrmanda. Jednomyślną uchwałę w sprawie nadania imienia DOK podjęli radni Rady Miejskiej. Od tego czasu Leopold Tyrmand patronuje darłowskiej placówce kultury.

Leopold Tyrmand pisanie dramatu obyczajowego „Siedem dalekich rejsów” rozpoczął w 1952 roku, ale wstrzymał jego utrwalanie na papierze ze względu na brak szans na publikację w czasach stalinowskich. Po październiku 1956 roku, w czasie odwilży, ukończył pisanie książki, a oficyna wydawnicza „Czytelnik” zapewniła autora o jej wydaniu. Wydrukowaną powieść skonfiskowała cenzura, co uzasadniono pornografią i promocją inicjatywy prywatnej.

Dopiero w 1959 roku książkę wydano po angielsku jako „Seven Long Voyages”, a później w 1962 roku w Niemczech Zachodnich pod tytułem „Ein Hotel in Darlowo”. Na podstawie tej książki Leopold Tyrmand napisał scenariusz filmu „Naprawdę wczoraj”, zrealizowanego w 1963 roku w reżyserii Jana Rybkowskiego. Po trzech tygodniach od premiery, która miała miejsce 4 listopada 1963 roku PRL-owska cenzura zdjęła film z ekranów i zakazała jego dalszej projekcji. Pierwsze wydanie książki w języku polskim miało miejsce w1975 roku w Londynie, kolejne – w 1992 roku – w Londynie i Warszawie.