Aktualności
Kongres IFLA organizowany od 1928 roku gromadzi pracowników bibliotek, stowarzyszeń bibliotekarskich i instytucji z całego świata. W tym roku odbędzie się on w nowej formule online w dniach 17 – 19 sierpnia 2021 roku i będzie jeszcze większą szansą dla bibliotekarzy do poznania światowych trendów i dokonań innych bibliotek.
Hasło kongresu brzmi „Let’s work together for the future” I nawiązuje do kierunku prac Christine Mackenzie, prezydenta IFLA.
Christine Mackenzie w czasie swojej prezydentury podkreśla, że bibliotekarze mają podobne cele i wartości, a łącząc to, co globalne i lokalne, mogą osiągnąć wspaniałe rezultaty.
Biblioteki, współpracując z innymi instytucjami, organizacjami, przedsiębiorstwami czy rządem, umożliwiają lepszy dostęp do informacji i swoją pozycję, co zawsze było ważne dla międzynarodowej społeczności bibliotekarzy.
Kongres IFLA będzie obejmował trzy strefy czasowe: Europę, Bliski Wschód i Afryką, Azję i Oceanię, Amerykę Północną i Południową. Zaplanowane sesje, dyskusje i fora będą dotyczyć pięciu zagadnień:
- Biblioteki umożliwiają
- Biblioteki inspirują
- Biblioteki włączają
- Biblioteki wprowadzają innowacje
- Biblioteki podtrzymują
Dokładny program kongresu zostanie ogłoszony w najbliższym czasie.
Sesje będą prowadzone w języku angielskim z możliwością tłumaczenia symultanicznego. Po zakończeniu kongresu uczestnicy będą mieli dostęp do nagrań.
Opłata konferencyjna dla członków IFLA wynosi 65€ (za trzy dni). Należy ją zapłacić na stronie https://www.ifla-wlic2021.com/pages/registration-information do 9 lipca br. Po tym terminie wzrośnie.
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich należy do IFLA, więc wszyscy członkowie SBP mogą uiścić najniższą opłatę. Aby pobrać kod członkostwa należy się skontaktować z biurem SBP lub zarządami okręgów SBP.
Tegoroczny kongres online to okazja do zapoznania się z działaniami IFLA, projektami sekcji i grup bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z podrożą i zakwaterowaniem.
Opłata konferencyjna jest także najniższa w historii IFLA, aby umożliwić pracownikom bibliotek dostęp do najnowszych wyników badań z zakresu bibliotekoznawstwa, trendów i możliwości tworzenia sieci kontaktów zawodowej.
Więcej informacji na stronie: https://www.ifla-wlic2021.com/
[źródło: SBP]