Aktualności

21.03.2019

Światowy Dzień Poezji

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Poezji, którego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania poezji na całym świecie. Z tej okazji również w wielu miejscach w Polsce organizowane są imprezy i wydarzenia poświęcone poezji.
 

Zobacz również:

Gdańsk świętuje Międzynarodowy Dzień Poezji

Światowy Dzień Poezji - Kraków Miasto Literatury UNESCO


Odbywający się co roku, 21 marca, Światowy Dzień Poezji promuje jedną z najcenniejszych form wyrazu i tożsamości kulturowej oraz językowej ludzkości. Praktykowana przez całą historię - w każdej kulturze i na każdym kontynencie - poezja przemawia do naszego człowieczeństwa i wspólnych wartości, przekształcając nawet najprostsze wiersze w narzędzie dialogu i pokoju.


„Każda forma poezji jest wyjątkowa, każda z nich odzwierciedla uniwersalność ludzkiego doświadczenia, dążenie do kreatywności, która przekracza wszelkie granice – także granice czasu oraz przestrzeń w ciągłej afirmacji ludzkości jako jednej rodziny. To jest właśnie siła poezji!" – napisała Audrey Azoulay, dyrektor generalna, z okazji Światowego Dnia Poezji w 2019 roku.


UNESCO po raz pierwszy przyjęło 21 marca jako Światowy Dzień Poezji podczas 30. Konferencji Generalnej w Paryżu w 1999 r., mając na celu wspieranie różnorodności językowej poprzez poetycką ekspresję i zwiększenie możliwości wysłuchania zagrożonych języków. Światowy Dzień Poezji jest okazją do uhonorowania poetów, ożywienia ustnych tradycji recitali poetyckich, promowania czytania, pisania i nauczania poezji, wspierania zbieżności między poezją a innymi sztukami, takimi jak teatr, taniec, muzyka i malarstwo, oraz podniesienia widoczności poezja w mediach. Ponieważ poezja nadal łączy ludzi na różnych kontynentach, wszyscy są zaproszeni do wspólnego świętowania.