Aktualności

Józef Wilkoń i Grażka Lange, fot. Daniel Bednarz (Instytut Książki)

Dziś w ramach Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii wybitny ilustrator Józef Wilkoń rozmawiał ze znakomitą projektantką książek i ilustratorką Grażką Lange. Tematem dyskusji był nie tylko magiczny świat ilustracji Mistrza, lecz także międzynarodowe sukcesy polskich ilustratorów i ich źródła. Targi w Bolonii to najważniejsza i najbardziej prestiżowa tego rodzaju impreza na świecie. Polscy ilustratorzy i autorzy od lat święcą na niej triumfy.

Józef Wilkoń na samym początku spotkania przypomniał, że był taki czas, gdy – po upadku komunizmu – na naszym rynku książki dziecięcej królowały trzeciorzędne publikacje zachodnie. Mistrz podkreślił jednak, że dziś polska książka dziecięca ma się bardzo dobrze, co jest w dużej mierze zasługą kilku wybitnych wydawczyń. Powtórny rozkwit literatury dziecięcej wiąże się bowiem nieodłącznie – jak zauważyła Grażka Lange – z powstaniem małych wydawnictw, zwanych „lilipucimi”, które bez wyjątku prowadzą kobiety. W Bolonii nagradzano między innymi Wytwórnię i Dwie Siostry.

Lange zauważyła też, że dziś po laury sięgają przede wszystkim koncepty książkowe, pozycje łączące w sobie różne języki książki ilustrowanej i różne typy narracji, wspaniale zaprojektowane i pieczołowicie złożone. Króluje „dydaktyczność w dobrym tego słowa znaczeniu” – zaznaczył Józef Wilkoń, ale nie jest to tania dydaktyka, to książki zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców, oferujące bogactwo pewnej wizji świata. Korzenie dzisiejszego sukcesu polskich autorów i ilustratorów tkwią natomiast w Polskiej Szkole Ilustracji z lat 60. I 70. – stwierdziło zgodnie oboje rozmówców, podkreślając rolę wielkiego plakacisty i dydaktyka Henryka Tomaszewskiego, a także polskiego malarstwa.

Po analizie twórczości Józefa Wilkonia Grażka Lange poruszyła kwestię samych Międzynarodowych Targów Książki Dziecięcej w Bolonii i rolę tej imprezy w obiegu książki dziecięcej, zaś bohater spotkania opowiedział o swoich wspomnieniach związanych z targami.

Grażka Lange zauważyła również ogromne zasługi Instytutu Książki w promocji polskiej literatury za granicą.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy: