Aktualności

26.02.2019

„Świadkowie tajemnicy” Górnego i Rosikonia po włosku ze wsparciem Instytutu Książki

We Włoszech ukazało się niedawno tłumaczenie Świadków tajemnicy. Śledztwa w sprawie relikwii Chrystusowych w przekładzie Gabrielli Buzzi. Wydanie książki Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

Książka Testimoni del mistero. Le reliquie di Gesù – jak brzmi tytuł włoskiego wydania – ukazała się nakładem wydawnictwa Libreria Editrice Vaticana. To fascynująca opowieść będąca zapisem dziennikarskiego dochodzenia do prawdy o materialnych śladach pozostawionych przez Jezusa z Nazaretu. 

Dwaj autorzy – reporter Grzegorz Górny i fotograf Janusz Rosikoń – ruszają tropem relikwii Chrystusowych i w różnych krajach świata zbierają bogatą dokumentację na temat konkretnych przedmiotów, jakie do dnia dzisiejszego pozostały po Jezusie. Przeczesują archiwa, rozmawiają z historykami, spotykają światowej sławy naukowców, zapoznają się z wynikami ich prac. Niczego nie przyjmują na wiarę, lecz starają się znaleźć potwierdzenie w źródłach historycznych i ekspertyzach naukowych. W wyniku reporterskiego śledztwa udaje im się zidentyfikować część czczonych do dziś relikwii jako autentyki. Wśród nich szczególne miejsc zajmują relikwie pasyjne, czyli przedmioty związane z męką, śmiercią i pochówkiem Chrystusa. Niektóre z powodu swych właściwości stanowią dla naukowców zagadkę, której nie są w stanie rozwiązać. Dotyczy to choćby Całunu Turyńskiego. Nie było na świecie obiektu, który byłby częściej, gruntowniej i bardziej wielostronnie przebadany niż właśnie to lniane płótno z Turynu. Im więcej jednak było wyników analiz, tym bardziej wśród badaczy rosła świadomość Tajemnicy. 

W ramach Programu Translatorskiego ©POLAND ukazała się także inna książka duetu Górny-Rosikoń: Ufam. Śladany Świętej Siostry Faustyny w przekładzie Goran Andrijanicia opublikowała w ubiegłym roku oficyna Verbum ze Splitu.