Aktualności

grafika promująca wystawę
04.01.2018

Styczniowy program Muzeum Pana Tadeusza

W pierwszym miesiącu nowego roku Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na dwie wystawy czasowe: jedna ukazuje Tadeusza Różewicza jako osobę prywatną –poetę „bez tekstu”, zaś druga przybliża historię Biblioteki Polskiej w Paryżu. W styczniu zaplanowano również ciekawy program warsztatów i spotkań z wyjątkowymi gośćmi oraz recital fletowo-fortepianowy.

W połowie grudnia 2017 roku otworzono wystawę Różewicz. Bez tekstu, która stanowi autokomentarz do życia i twórczości poety oraz prezentację jego poglądów na temat popkultury, współczesnych mediów, sportu, czytelników, sensu i… bezsensu pisania. Na ekspozycji prezentowane są filmy zmontowane z krótkich, nierzadko aforystycznych wypowiedzi Różewicza, które pokazują inne oblicze poety, a także wypowiedzi krytyków, historyków i przyjaciół artysty. Dodatkowo można zobaczyć przedmioty, które towarzyszyły Różewiczowi w codziennym życiu. Wystawa przybliża jego postać także tym, którzy znają go ze szkolnych podręczników tylko jako postać z Parnasu – opowiada kurator Mariusz Urbanek, który wszystkich zainteresowanych oprowadzi po ekspozycji 24 stycznia. Wystawę wzbogaca ciekawy program warsztatów dla dorosłych prowadzonych przez studentów Katedry Mediacji Sztuki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Od 9 stycznia muzeum zaprasza także na nową wystawę czasową zatytułowaną Wyspa wolności. O Towarzystwie Historyczno-Literackim i Bibliotece Polskiej w Paryżu. To opowieść o niezwykłej instytucji w historii polskiej kultury, która powstała i rozwinęła się dzięki m.in. księciu Adamowi Czartoryskiemu, Karolowi Sienkiewiczowi i Adamowi Mickiewiczowi.

Zaplanowano także rozmowy o Panu Tadeuszu w języku esperanto. Już 10 stycznia gośćmi spotkań będą Tomasz Chmielnik i Lidia Ligęza, znani tłumacze prozy i poezji, którzy opowiedzą, jak przebiegała praca nad najnowszym tłumaczeniem epopei oraz przeczytają kilka fragmentów w języku esperanto i dla porównania w języku polskim. Zaś w ramach stałego cyklu Środy nad książką 17 stycznia odbędzie się spotkanie z Urszulą Glensk, która przybliży wyjątkową historię rodziny Ludwika i Hanny Hirszfeldów. Ludwik Hirszfeld był światowej sławy badaczem grup krwi, twórcą seroantropologii, kandydatem do nagrody Nobla. Jego żona Hanna – wybitnym pediatrą, profesorem Akademii Medycznej, twórczynią wrocławskiej szkoły pediatrycznej. W czasie wojny trafili do warszawskiego getta, gdzie pomagali chorym i potrzebującym.

PROGRAM

STYCZEŃ 2018

od 9 stycznia 2018, 10.00

Wyspa wolności. O Towarzystwie Historyczno-Literackim i Bibliotece Polskiej w Paryżu

wystawa czasowa, poziom minus jeden

środa, 10 stycznia 2018, godz. 17.00
„Pan Tadeusz” w języku esperanto
prowadzenie: Małgorzata Komarnicka
goście: Tomasz Chmielnik i Lidia Ligęza

sobota, 13 stycznia 2018, godz. 16.00
Kto nie dotknął ziemi ni razu.
„Ja” idealne i narcyzm w Sieci
cykl: Współcześni romantycy, we współpracy z Uniwersytetem SWPS 
prowadzenie: mgr Jakub Kuś

środa, 17 stycznia 2018, godz. 17.00
Hirszfeldowie – zrozumieć krew
cykl Środy nad książką
prowadzenie: dr hab. Urszula Glensk

czwartek, 18 stycznia 2018, godz. 18.00 
Notes autobiograficzny
warsztat dla dorosłych w ramach wystawy Różewicz. Bez tekstu
cykl Pracownia słowa i obrazu
prowadzenie: Studenci Mediacji Sztuki ASP we Wrocławiu

środa, 24 stycznia 2018, godz. 17.00
oprowadzanie kuratorskie po wystawie Różewicz. Bez tekstu
prowadzenie: Mariusz Urbanek

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny. Z racji ograniczonej liczby miejsc na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy (zapisy@ossolineum.pl).

Pełny program na stronie www.muzeumpanatadeusza.pl oraz na www.facebook.com/panatadeusza.

* * * *

Muzeum Pana Tadeusza
Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Muzeum Pana Tadeusza to miejsce w samym centrum Wrocławia, w którym łączą się historia i współczesność. Naszą misją jest pokazanie rangi dzieła Adama Mickiewicza w zmieniającej się rzeczywistości historycznej i kulturalnej Europy na przestrzeni ostatnich dwustu lat. W Muzeum ukazujemy arcydzieło oraz jego autora w kontekście społeczno-kulturowym epoki jako mocno osadzonych w realiach ówczesnej Europy i kluczowych dla kształtowania się polskiej tradycji walki o niepodległość. Tradycja ta wiąże się ściśle z życiorysami Władysława Bartoszewskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego, których wkład w odzyskanie przez Polskę wolności przedstawiony został w części wystawy zatytułowanej Misja: Polska. Dzięki najnowocześniejszej technologii, przyjaznej zarówno dla młodego, jak i starszych pokoleń, w sposób przystępny i wieloaspektowy prezentujemy nasze zbiory i przekazujemy wiedzę. Na 1500 m2 powierzchni wystawienniczej, w 18 salach, zgromadziliśmy 700 eksponatów, zainstalowaliśmy ponad 100 gier, interaktywnych aplikacji i prezentacji multimedialnych.