Aktualności

24.07.2020

Stenka, Seweryn i Adamczyk w premierowym słuchowisku Dwójki według dramatu „Wyszedł z domu” Różewicza

Program 2 Polskiego Radia zaprasza w najbliższą niedzielę 26 lipca na premierę słuchowiska „Wyszedł z domu” według Tadeusza Różewicza. W obsadzie aktorskie gwiazdy: Danuta Stenka, Andrzej Seweryn, Piotr Adamczyk, Rafał Zawierucha i Szymon Kuśmider. Emisja o godz. 19.00.

W tym napisanym w 1964 roku dramacie poznajemy rodzinę, w której żona (Danuta Stenka – na zdjęciu z Piotrem Adamczykiem) i dwoje dorastających dzieci (Karolina Honchera i Rafał Zawierucha) z niepokojem oczekują na powrót męża i ojca (Piotr Adamczyk), który pewnego dnia wyszedł z domu i nie wrócił. Po jakimś czasie Henryk zostaje odnaleziony, lecz wydaje się zupełnie odmieniony i wyraźnie szczęśliwy. Jego apodyktyczna żona próbuje na powrót wtłoczyć go w stereotypowe, rodzinne zachowania i role, by znów stał się „nijaki, niepodobny do niczego, jak wszyscy”. 

Ten dramat to studium rozpadu rodziny. – Wydaje mi się, że w „Wyszedł z domu” wyprzedziłem o wiele lat dyskusje o załamaniu się rodziny jako pewnego mitu, pewnej struktury, komórki społecznej, pewnej konwencji obyczajowej. Przecież uważny czytelnik może się tu doczytać, że ojciec nie ma nic do przekazania swoim dzieciom – w jednym z wywiadów o swoim tekście opowiadał Tadeusz Różewicz.

– Po ponad pięćdziesięciu latach od powstania, sztuka ta jest silnie współczesna i aktualna – mówi Szymon Kuśmider, reżyser spektaklu. – Z jednej strony tradycyjna rodzina, która ze strony starszych, czyli ojca i matki, jest jakimś strażnikiem wartości lat ubiegłych. A z drugiej strony te dzieci są absolutnie współczesne i kontrują to wszystko pokazując, czym jest dla nich świat – dodaje Kuśmider.

Tadeusz Różewicz – „Wyszedł z domu”; adaptacja i reżyseria: Szymon Kuśmider; w obsadzie: Danuta Stenka (Ewa), Piotr Adamczyk (Henryk), Andrzej Seweryn (Stary), Paweł Krucz (Młody), Karolina Honchera (Gizela), Rafał Zawierucha (Beniamin), Szymon Kuśmider. Muzykę skomponował krakowski zespół deFlik w składzie: Borja Marin Rosas (wokal), Wojciech Kłodziński (gitara), Michał Szewczyk (gitara basowa), Konrad Gwiżdż (perkusja).

Premiera słuchowiska w radiowej Dwójce w niedzielę 26 lipca o godz. 19.00.

Będzie one dostępne w wersji on-line na stronie dwojka.polskieradio.pl zaraz po premierze.