Aktualności

plakat festiwalu
06.10.2016

Startuje Różewicz Open Festiwal

Spektakle teatralne, projekcje filmowe, wystawy, spotkania z tłumaczami i twórcami, znalazły się w programie kolejnej edycji „Różewicz Open Festiwal", który rozpocznie się w czwartek w Radomsku.

Jak podkreślają organizatorzy imprezy, która potrwa do poniedziałku 10 października, jest ona poświęcona życiu i twórczości Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów, którzy w Radomsku spędzili swoje młodzieńcze lata. Tegorocznym hasłem festiwalu są słowa Tadeusza Różewicza - „dzieciństwo jest jak zatarte oblicze na złotej monecie, która dźwięczy czysto″, zaczerpnięte z wiersza Kasztan.

Festiwal zainauguruje projekcja filmu Szklana kula w reż. S. Różewicza. Obraz, który powstał w 1972 roku, opowiada o piątce maturzystów, którzy w ostatnich dniach wakacji zastanawiają się nad wyborem dróg życiowych. Muzykę do filmu napisał Wojciech Kilar, który otrzymał za nią w roku 1973 nagrodę na festiwalu filmowym w Cork. Po projekcji zaplanowano spotkanie z Małgorzatą Potocką - odtwórczynią roli Ireny w filmie.

Tego samego dnia odbędzie się spektakl Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza w reżyserii Ewy Wycichowskiej przygotowany przez zespół Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. Kanwą widowiska baletowego są wiersze Tadeusza Różewicza z tomu Matka odchodzi.

W programie festiwalu znalazło się również otwarcie wystaw m.in. zdjęć autorstwa Adama Hawałeja oraz plakatów teatralnych do sztuk Tadeusza Różewicza Teatr Różewicza w Polsce i na świecie ze zbiorów Elżbiety Małeckiej.

Czarno-białe i kolorowe fotografie Hawałeja pokazują poetę w sytuacjach oficjalnych i prywatnych - podczas spotkań z czytelnikami, w teatrze, na spacerach, w domu. Z kolei dwadzieścia plakatów z kolekcji Małeckiej - archiwistki, bibliotekarki Teatru Polskiego we Wrocławiu - prezentuje graficzne interpretacje sztuk Tadeusza Różewicza w Polsce i na świecie.

Miłośnicy teatru będą mogli zobaczyć spektakle: Matka odchodzi w reżyserii Michała Zdunika przygotowany przez Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice", przedstawienie Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie - W starych dekoracjach w reżyserii Igora Gorzkowskiego czy spektakl Teatru im. C. Norwida w Jeleniej Górze Akt przerywany, który wyreżyserował Rolf Alme.

Podczas imprezy odbędzie również spotkanie z tłumaczami z dwóch kręgów językowych: niemieckiego (Bernhard Hartmann) i angielskiego (Barbara Howard), których łączy przekład tomu Matka odchodzi. Rozstrzygnięty zostanie także finał VIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. J. Różewicza, który adresowany jest do twórców przed debiutem. Zwycięzca w nagrodę wyda swój pierwszy tomik poezji.

W niedzielę zostanie zorganizowany happening z udziałem m.in. zaproszonych gości, którzy będą czytać poezję Tadeusza Różewicza w przestrzeni miejskiej.

Festiwal zakończy w poniedziałek projekcja filmu Szukamy życia w grobach. Tadeusz Różewicz. Powroty w reżyserii Piotra Lachmanna. Obraz ten jest domknięciem tryptyku. Jego pierwsze dwie części - "Tadeusz Różewicz. Twarze" i "Moje pojednanie. Tadeusz Różewicz i Niemcy" - powstały w latach 2011-2014. Trzecia część powstała już po śmierci poety.

Głównymi organizatorami "Różewicz Open Festiwal" są: radomszczański dom kultury i Miasto Radomsko.

Najstarszy z braci Różewiczów - Janusz (ur. 1918) - zginął w listopadzie 1944 r. w Łodzi. Został rozstrzelany przez gestapo za udział w konspiracji. Napisał kilkanaście wierszy, m.in. Sen, Krzak bzu śpiewający, Wiersz o samotności i o pani, która czasem się zjawiała żywa.

Zmarły w 2008 roku Stanisław Różewicz (ur. 1924), reżyser i scenarzysta, był twórcą takich filmów jak m.in. Miejsce na Ziemi, Świadectwo urodzenia, Westerplatte, Opadły liście z drzew. Był współzałożycielem, a później wieloletnim kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego (obecnie Studio Filmowe) "Tor". Przez wiele lat wykładał w łódzkiej filmówce.

Tadeusz Różewicz (1921-2014), poeta, dramaturg i prozaik, to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych. Do najważniejszych dzieł w jego dorobku należą: Pięć poematów, Formy, Kartoteka, Na czworakach, Białe małżeństwo, Kartoteka rozrzucona i zbiór wierszy Matka odchodzi.

(PAP)