Aktualności

logo nagrody
31.10.2016

Startuje druga edycja Nagrody Gombrowicza

Można już zgłaszać książki do drugiej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Nagroda przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza lub druga książka napisana prozą, w języku polskim. Kandydatury należy przesyłać do końca stycznia. Honorową patronką Nagrody jest Rita Gombrowicz. Organizatorem Prezydent Radomia, a współorganizatorem Muzeum Witolda Gombrowicza.

Nagrodę ustanowił w 2015 roku samorząd Radomia. Jej wartość to 40 000 zł. Organizatorzy i jurorzy nagrody chcą wskazywać i promować najlepsze debiuty prozatorskie. Kapituła w składzie: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska po raz pierwszy wskazała laureatów we wrześniu 2016 roku. Zostali nimi: Weronika Murek za Uprawę roślin południowych metodą Miczurina oraz Maciej Hen za Solfatarę. Tym samym jurorzy skorzystali z przysługującej im możliwości podzielenia puli nagrody pomiędzy dwoje autorów.

Jerzy Jarzębski tak uzasadniał tę decyzję: - Podkreślamy zarazem, mówiąc o „dwu pierwszych nagrodach”, że owo rozdwojenie nie jest – jak często bywa – spowodowane brakiem książki godnej pierwszej nagrody, ale wyrazem „kłopotów bogactwa”.

Drugiej edycji Nagrody Gombrowicza towarzyszyć będą spotkania z nominowanymi i laureatami pierwszej edycji. Już 4 listopada odbędzie się rozmowa z Maciejem Płazą, który za powieść Skoruń nie tylko był nominowany do Nagrody Gombrowicza, ale także został laureatem Nagrody Kościelskich i Nagrody Literackiej Gdynia.

W drugiej edycji organizatorzy przyjmować będą książki wydane w 2016 roku. Co ważne: może to być pierwsza lub druga książka autora, napisana prozą artystyczną. Nagrodę otrzymać mogą również ci twórcy, którzy mają już dorobek w innych dziedzinach literackich.

- Zdarza się i tak, że nieudany, przedwczesny debiut zamyka drogę do literackiego sukcesu kolejnym, znacznie lepszym i ważniejszym książkom. Takich sytuacji chcielibyśmy uniknąć i stąd poszerzone, podwójne oko sieci, którą Kapituła wyławiać ma najwartościowsze nowe zjawiska w polskiej prozie - streszcza argumenty jurorów sekretarz kapituły, Tomasz Tyczyński.

Na książki debiutantów (wydane w 2016 roku) organizatorzy Nagrody Literackiej im. W. Gombrowicza czekają do 31 stycznia 2017 r.

Zgłoszenia, wraz z o ośmioma egzemplarzami książki, należy przesyłać do:

Muzeum Witolda Gombrowicza (ul. W. Gombrowicza 1, Wsola, 26-660 Jedlińsk,
z dopiskiem „Nagroda”).

Książki do konkursu mogą zgłaszać wydawnictwa, autorzy, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o charakterze literackim, osoby prywatne, a także członkowie Kapituły.

Spośród nadesłanych książek w czerwcu 2017 roku kapituła wybierze i ogłosi pięcioro nominowanych, zaś laureata poznamy we wrześniu 2017 r.

Więcej informacji i regulamin dostępne są na stronie: www.nagrodagombrowicza.pl, pytania można kierować także do sekretarza kapituły: t.tyczynski@nagrodagombrowicza.pl.