Aktualności

grafika informacyjna
17.07.2024
Tagi: KBF

Startuje cykl „Dużych i małych letnich opowieści”

W niedzielę 21 lipca odbędzie się w Krakowie pierwsza edycja cyklu „Duże i małe letnie opowieści”.

„Duże i małe letnie opowieści” to cykl wydarzeń plenerowych organizowanych w dzielnicy Wesoła przy Aptece Designu (ul. Kopernika 19A). Realizowany przez KBF projekt jest przeznaczony dla krakowianek i krakowian w każdym wieku, w tym osób z niepełnosprawnościami. Chcemy stworzyć przestrzeń, w której przyszłość stanie się ważniejsza od przeszłości, gdzie wspólnie odnajdziemy nowe podejście do dziedzictwa – mówi Carolina Pietyra, dyrektorka KBF.

Ciekawe architektonicznie i krajobrazowo tereny, zajmowane dawniej przez Szpital Uniwersytecki, przechodzą obecnie intensywną przemianę. Poprzez aktywności kulturalne budujemy nową tożsamość tego miejsca jako dzielnicy kreatywnej i inkluzywnej, dającej możliwość odpoczynku i wytchnienia. Za pośrednictwem różnych form opowieści chcemy dotknąć przeszłości, teraźniejszości i przede wszystkim przyszłości Wesołej – mówi Małgorzata Tylek, która kieruje projektami interdyscyplinarnymi w KBF.

Pierwsza odsłona cyklu rozpocznie się w niedzielę, 21 lipca o godz. 16.00. Na terenie zielonym przy Aptece Designu powstanie strefa aktywności teatralno-muzycznych. Przed zebraną publicznością wystąpi Krystian Truchalski, profesjonalny storyteller, który tworzy historie poprzez dźwięki bębnów z różnych stron świata. Miłośnicy rowerów, w tym osoby niewidome i słabowidzące, mogą wziąć udział w przejażdżce na tandemach. Najmłodsi będą mogli skorzystać ze strefy plastycznej i sportowej. Dla osób, które chcą rozwijać swoją wrażliwość na otaczający nas świat, zaplanowano spacery przyrodnicze – wspólna eksploracja terenu będzie okazją do zgłębienia tajników miejskiej natury.

O godz. 18.00 uczestnicy święta opowieści będą mieli okazję wziąć udział w kolejnym projekcie kulturalnym – „Recepcie na dostępne kino”. W Aptece Designu zostanie wyświetlony film „Ikar. Legenda Mietka Kosza” (reż. Maciej Pieprzyca, Polska 2019) z napisami dla niesłyszących i słabosłyszących oraz audiodeskrypcją w systemie AudioMovie dla osób niewidomych i słabowidzących. Przed pokazem Dagmara Romanowska poprowadzi spotkanie z Ewą Jastrzębską, kierowniczką produkcji „Ikara”. Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy.

Kolejne odsłony projektu „Duże i małe letnie opowieści” będą realizowane w sierpniu i we wrześniu.

Organizatorzy: Miasto Kraków, KBF.

Projekt „Duże i małe letnie opowieści” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje (2024).

KC/IP