Aktualności

grafika promująca wydarzenie
03.07.2019

Stanisław Wyspiański w londyńskim Globe Theatre przy wsparciu Instytutu Książki

W Globe Theatre w Londynie trwa festiwal „Shakespeare and Poland”. Odbywające się w ciągu dziesięciu dni przedstawienia, performanse i dyskusje mają przybliżyć brytyjskiej publiczności bogactwo i wyjątkowość naszej literatury oraz teatru. Pretekstem do tego ma być prześledzenie miejsca Szekspira w wyobraźni polskich twórców i badaczy.

Już jutro, w rocznicę 150-lecia urodzin, bohaterem festiwalu będzie Stanisław Wyspiański. Do tej pory praktycznie nieznany w Anglii, powoli zaczyna przebijać się do świadomości brytyjskich znawców teatru, do czego przyczyniło się między innymi wydanie w 2017 roku zbioru jego dramatów w przekładzie Charlesa S. Kraszewskiego w tomie Akropolis (książkę opublikowała oficyna Glagoslav Publications przy wsparciu Instytutu Książki). Kolejnym krokiem w upowszechnianiu nazwiska Wyspiańskiego i ważnym przyczynkiem do światowej szekspirologii będzie premiera pierwszego w historii angielskiego przekładu Studium o Hamlecie jego autorstwa, które ukazuje się właśnie nakładem Globe Theatre. Ta rozprawa z 1905 roku zawiera autorską interpretację postaci tytułowej, a także nowatorską wizję inscenizacji dramatu Szekspira.

Z okazji uroczystej premiery w Globe wystąpi zastępca dyrektora Instytutu Książki, prof. Krzysztof Koehler, oraz Ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki. Potem odbędzie się dyskusja wprowadzająca do życia i twórczości genialnego Polaka, z udziałem tłumaczy Studium – Barbary Bogoczek oraz prof. Tony’ego Howarda, a także prof. Dariusza Kosińskiego z UJ i Patricka Spottiswoode. Program wieczoru obejmuje także czytanie fragmentów rozprawy przez aktorów Globe.

Głównym jego punktem będzie jednak światowa premiera jednoaktowego dramatu Wyspiańskiego Śmierć Ofelii w reżyserii Nastazji Somers, wystawionego przy wsparciu Instytutu Książki. Rolę tytułową zagra urodzona w Polsce, ale pracująca w Wielkiej Brytanii Edyta Budnik. Ostatnio można ją było zobaczyć m.in. w bijącym rekordu popularności serialu BBC Obsesja Eve (Killing Eve). Więcej szczegółów na stronie: https://www.shakespearesglobe.com/whats-on/wyspianski-hamlet-study-and-the-death-of-ophelia-2019/. Festiwal „Shakespeare and Poland” potrwa do niedzieli.