Aktualności

fot. Maciej Kaczyński – CK ZAMEK
30.05.2022

Stanisław Rosiek i Urszula Honek laureatami Poznańskiej Nagrody Literackiej

Historyk literatury, eseista i wydawca Stanisław Rosiek został laureatem tegorocznej Nagrody im. Adama Mickiewicza, zaś Urszula Honek - laureatką Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Oba wyróżnienia składają się na Poznańską Nagrodę Literacką.

Nazwisko laureatki Stypendium im. Stanisława Barańczaka zostało ogłoszone w sobotę wieczorem w trakcie gali w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Tegoroczną laureatką Stypendium im. Stanisława Barańczaka została Urszula Honek za książkę „Zimowanie” (Wydawnictwo WBPiCAK, 2021).

Po ogłoszeniu werdyktu jury, Honek powiedziała, że jest bardzo wzruszona otrzymaną nagrodą. „Moje książki są o zmarłych, najczęściej, natomiast dziękuję żywym. Dziękuję tym, którzy są przy mnie – dziękuję mojemu mężowi Grzegorzowi, moim przyjaciołom Magdzie, Asi, Patrykowi, bo też mam takie poczucie, że żywi, że ludzie, którzy nas otaczają są po prostu szalenie ważni. Bardzo dziękuję i przyjmuję tę nagrodę naprawdę z wielką pokorą i wzruszeniem” – podkreśliła.

Urszula Honek urodziła się w 1987 roku. Jest autorką książek poetyckich „Sporysz” (WBPiCAK, 2015) „Pod wezwaniem” (WBPiCAK, 2018) i „Zimowanie” (WBPiCAK, 2021). W 2022 roku debiutowała prozatorsko w Wydawnictwie Czarnym zbiorem opowiadań „Białe noce”. Jest laureatką Grand Prix Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego, Narody Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Nagrody im. Adama Włodka. Pochodzi z Racławic, koło Gorlic. Mieszka w Krakowie.

Poza Honek do tegorocznego Stypendium im. Stanisława Barańczaka nominowani byli także: Anna Dżabagina za książkę „Kalkowska. Biogeografia” (Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, 2020), oraz Maciej Jakubowiak za książkę „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata” (Wydawnictwo Czarne, 2021).

Poznańska Nagroda Literacka została powołana na początku 2015 r. Organizatorami i fundatorami są Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Wyróżnienie przyznawane jest w dwóch kategoriach. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł przyznawana jest za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury. Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tys. zł otrzymuje młody twórca za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej.

Nazwisko laureata Nagrody im. Adama Mickiewicza ogłoszono już 22 kwietnia. W tym roku wyróżnieniem tym uhonorowano Stanisława Rośka.
W trakcie sobotniej gali Rosiek powiedział, że ranga takiej nagrody jak ta wyznaczana jest nie tylko przez fundatorów i przez kapitułę, ale także przez dotychczasowych nagrodzonych. „Jestem pełen pokory wobec tych, którzy wcześniej stali na tym miejscu i cieszę się, że mogłem do nich dołączyć” – powiedział.

Stanisław Rosiek urodził się w 1953 r. Jest historykiem literatury, eseistą i wydawcą. Od 1977 r. pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Był członkiem redakcji „Litterariów”, „Punktu” i „Podpunktu”, a także rocznika „Punkt po Punkcie”. Współredagował z Marią Janion trzy tomy z serii „Transgresje". W latach 70. XX w. zajmował się krytyką literacką. Jest współzałożycielem Wydawnictwa słowo/obraz terytoria.
W 1981 r. razem ze Stefanem Chwinem napisał książkę „Bez autorytetu. Szkice”, za którą w 1983 r. otrzymał nagrodę Fundacji im. Kościelskich. W ramach swojej pracy naukowej zajmował się m.in. naukową recepcją dzieł Adama Mickiewicza. W 1997 r. opublikował książkę „Zwłoki Mickiewicza. Próba nekrografii poety”, a w 2013 r. „Mickiewicz (po śmierci)”.

Rosiek zajmuje się również twórczością Brunona Schulza. W 2002 r. wraz z Włodzimierzem Boleckim i Jerzym Jarzębskim wydał „Słownik schulzowski”. Jest wydawcą „Dzieł zebranych” Schulza oraz redaktorem naczelnym ukazującego się od 2012 r. czasopisma „Schulz/Forum". W 2021 r. ukazała się jego książka „Odcięcie. Szkice wokół Brunona Schulza”.

W latach ubiegłych laureatami Nagrody im. Mickiewicza zostali: Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Tadeusz Sławek, Anna Bikont, Wiesław Myśliwski, Krystyna Miłobędzka oraz Jan Gondowicz, a laureatami Nagrody-Stypendium: Kira Pietrek, Magdalena Kicińska, Małgorzata Lebda, Szczepan Kopyt, Tomasz Bąk, Monika Glosowitz i Igor Jarek.

W trakcie sobotniej gali prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wręczył także Srebrną Pieczęć Miasta Poznania prof. Piotrowi Śliwińskiemu; Przewodniczącemu Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej w latach 2015–2021.

Prof. Piotr Śliwiński to historyk i krytyk literatury, profesor na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierownik Zakładu Poetyki i Krytyki Literackiej, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, kurator festiwalu Poznań Poetów. Autor, współautor i redaktor kilkunastu książek. Ostatnio wydał „Wolny wybór. Stulecie wierszy 1918–2018” (2018), „Dyskursy, w dyskursach. Szkice o krytyce i literaturze lat ostatnich” (2019).

Obecnie Przewodniczącym Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej jest prof. Marcin Jaworski; literaturoznawca, krytyk literacki, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna