Aktualności

12.10.2021

Stacja Opo-LEM w opolskiej MBP

Październik w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu będzie miesiącem Stanisława Lema. Z tej okazji biblioteka przygotowała szereg wydarzeń i atrakcji.

Poniżej przedstawiamy plan wydarzeń:

13–31 października

Mała Galeria MBP – I piętro, ul. Minorytów 4

Pan LEM - wystawa

Wejdź do fantastycznego świata Lema, odkryj nieznane fakty z życia autora, otwórz swoją wyobraźnię! Stanisław Lem w swoich książkach wędrował po różnych planetach literackiego wszechświata. Bawił się motywami i gatunkami, a najbardziej ukochał sobie kosmiczne podróże i cywilizacyjne trendy rozwojowe. Dzięki wystawie poznasz zarys życiorysu autora, jego wizje, niezapomniane i kultowe cytaty z książek. Kody QR umieszczone na wystawie przeniosą cię w świat multimediów.

14/21/28 października | 12:00-19:30

hol MBP, ul. Minorytów 4

Kiermasz książek i filmów science-fiction

21 października | 10:00

hol MBP, ul. Minorytów 4

Happening Śledztwo

To nie kryminał, thriller, czy horror. To stworzona przez Lema zagadka logiczna. Daj się wciągnąć w grę, w której wszystko jest możliwe do udowodnienia, a jednocześnie każdy pewnik można obalić! Weź udział w niecodziennym happeningu – przeczytajmy razem książkę Śledztwo Stanisława Lema.

Głośne czytanie wzbogaca słownictwo, pobudza wyobraźnię oraz stymuluje rozwój człowieka. Dołącz do nas!

Wydarzenie zorganizowane we współpracy z ZPPKP im. Jana Cybisa w Opolu.

23 października | 12:00

sala spotkań MBP, ul. Minorytów 4

Lem i zagadki kosmosu – Sobota z mamą i tatą

Zajęcia dla dzieci i rodziców o świecie, wszechświecie i Stanisławie Lemie. Dowiecie się, że pisarz lubił słodycze, Tatry i swój dom. Pisał książki, fascynował go Kosmos i miał pecha do samochodów, które bardzo często się psuły.

Obowiązują zapisy: wddpokojbajek@mbp.opole.pl lub telefonicznie: 77 454 80 30 w. 201

Dla grup zorganizowanych

Lem – nieograniczona wyobraźnia

Zapisy przez cały październik

Kim był Stanisław Lem? Poznacie wiele ciekawostek z życia autora, odkryjecie jego literaturę i tajemnice kosmosu. Na koniec zbudujecie własnego eko-robota!

Zajęcia zachęcające do sięgnięcia po znakomite, często prorocze książki autora Bajek robotów, Opowieści o pilocie Pirxie czy Solaris.

  • klasy I-III Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek

mail: wddpokojbajek@mbp.opole.pl i telefonicznie tel. 77 454 80 30 w. 201

  • klasy IV-VIII Dział Informacji

mail: czytelnia@mbp.opole.pl i telefonicznie 77 454 80 30 w. 302

Działania w SIECI

7 października
facebook.com/mbpopole/

Mały Apokryf

Utwór muzyczny nagrany w konwencji hip-hopowej, którego tekst powstał na motywach Solaris Stanisława Lema. Projekt to wspólne przedsięwzięcie Wypożyczalni Centralnej i Mediateki.

14 października

facebook.com/mbpopole/

Konkurs na Facebooku
Napisz jakie urządzenia, wynalazki wymyślone przez Lema i opisane w jego twórczości najlepiej się dziś sprawdzają? Swoją odpowiedź uzasadnij.

14 października
Instagram @mbp_opole

Konkurs na Instagramie
Stwórz stylizację inspirowaną klimatem książek Stanisława Lema. Zdjęcie zamieść na swoim Instagramie i koniecznie oznacz je hashtagiem #stacjaopolem

Najbardziej pomysłowe stylizacje zostaną nagrodzone!

21 października
facebook.com/pokojbajek/

W przyszłość

Utwory Stanisława Lema to swoiste wehikuły. Czytnik e-booków, audiobook czy druk 3D – czy wiesz, że on to wszystko przewidział?! Z głową wypełnioną wspaniałymi, czasami szalonymi pomysłami przemycał czytelnikowi wizje tego, jak technologia wpłynie na rozwój cywilizacji!  Poznaj urządzenia, wynalazki i gadżety z których skorzystasz w bibliotece!

25-29 października
facebook.com/mediatekaOpole/

Mediateczna Setka – LEMniskata!

Ciekawie się złożyło, że w słowie używanym niekiedy na określenie symbolu nieskończoności, ukryło się nazwisko tego wielkiego futurologa. Możesz zapytać: „co w tym niby takiego niezwykłego?”, a my już spieszymy z odpowiedzią. Lem i Nieskończoność przyglądali się sobie nawzajem przez całe literackie życie autora  i doprawdy nie wiemy, które z nich mogło być bardziej zdumione. Lem – zdziwiony nieskończonością wszechświata i butą naszego gatunku, a może Nieskończoność trafnymi przewidywaniami pisarza i jego wpływem na kulturę. W końcu nie wiemy, czy Nieskończoność nie lubi pograć czasem w Sim City…

Nadal brzmi to bardzo enigmatycznie? Wszystkie karty odkrywamy w  Mediatecznej Setce poświęconej wpływom twórczości Stanisława Lema na kulturę, rozrywkę i naukę!