Aktualności

02.03.2022

Spotkanie z Wasylem Łozińskim

W piątek w księgarni Państwowego Instytutu Wydawniczego (Foksal 17) odbędzie się spotkanie poświęcone poezji Wasyla Łozińskiego, ukraińskiego poety, tłumacza, eseisty i krytyka literackiego urodzonego we Lwowie. Będzie można posłuchać wierszy czytanych przez autora po polsku i ukraińsku. Spotkanie poprowadzi redaktor Małej Serii Przekładów Poetyckich, Paweł Orzeł.

Wasyl Łoziński pisze o swoich wierszach tak: „Wiersze ze zbioru »Inny kraj« z 2016 roku, który ukazał się po ukraińsku były pisane w trakcie i po wydarzeniach na Euromaidanie, częściowo z dala od Ukrainy, na kilku krótszych i dłuższych emigracjach i z kolejnymi powrotami. W nowym zbiorze, który ukazał się po ukraińsku głównym tematem są podróże: do Polski, Niemiec lub Szwecji, Kanady, innych krajów na Północ od Ukrainy. "Ja" wiersza opisuje ogólny podmiot i adresuje ku niemu. Podobnie jak z sytuacją na Ukrainie, z różnymi projekcjami i przedhistoriami, wiersze też są deklaratywnym performancem w językowej błonie”.

Polski zbiór „Święto po awanturze”, w tłumaczeniu Bohdana Zadury, ukazał się w 2019 roku i znalazła się w nim większość tych wierszy.

W ramach nowości i zapowiedzi serii będzie można także usłyszeć wiersze z wydanego właśnie zbioru, „Niemal” Milana Jesiha – wybitnego słoweńskiego poety, dramaturga i tłumacza – w wykonaniu Adama Wiedemanna oraz przedpremierowo kilka utworów Francisco Javiera Navarro Prieto, hiszpańskiego poety, którego tom w przekładzie Pawła Orła ukaże się pod koniec marca nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

***

Mała Seria Przekładów Poetyckich w nowej odsłonie pojawiła się w 2018 roku, po 32 latach od ostatniego wydanego w niej tomiku. Otwierającą „nową erę” książką poetycką był „Drohobycz” ukraińskiego poety Serhija Żadana w przekładzie Jacka Podsiadły. W obecnej postaci MSPP ma przedstawiać utalentowanych, wciąż żyjących poetów, których rozpoznawalność w Polsce jest niewielka lub nie ma jej wcale. Seria koncentruje się na krajach środkowej i wschodniej Europy.