Aktualności

13.11.2018

Spotkanie z Arturem Grabowskim w Krakowie

Dziś w Kawiarni Literackiej w Krakowie odbędzie się spotkanie promocyjne książki Am. Dziennik z drugiej strony oraz tomu poezji Wersje Artura Grabowskiego. Poprowadzi je Joanna Oparek.

Artur Grabowski, jeden z najciekawszych poetów pokolenia „brulionu", podsumowuje swój liryczny dorobek. Tom Wersje to poezja filozoficzna i formalnie wyrafinowana, a zarazem lirycznie przystępna i  mocno osadzona w doświadczeniu.

Sześć rozdziałów książki nie powtarza kompozycji sześciu tomów autora – odzwierciedlają one raczej biograficzno-tematyczne okresy jego twórczości. Mamy tu więc kolejno: konceptualne miniatury, barokowe próbowanie języków i form, śródziemnomorską zmysłowość antyku; z kolei w intymnych obrazach Polski i w ekstatycznych wizjach Ameryki widać inspiracje awangardą i poezją lingwistyczną; na koniec, w stylu nawiązującym do romantyzmu, śmiała erotyka miesza się z bólem życiowych podsumowań.

Do wyboru wierszy już publikowanych autor dodał kilka wcześniej nie drukowanych, a niektóre znacznie zmienił. W rezultacie powstała nowa, fascynująca całość, odsłaniająca powroty i kontynuacje – motywów, tematów, form.

Czym jest drugie z dzieł Grabowskiego, Am. Dziennik z drugiej strony? Czy to dziennik intymny, który chce być powieścią edukacyjną? Czy literacka fikcja, która udaje autobiografię? „Am” to inicjał Ameryki, krainy wolności i samotności, ojczyzny niezadomowionych. „Am” to również imię niepowtarzalnego „to be” i wewnętrze wezwanie do podjęcia inicjacyjnej podróży ku dojrzałemu byciu sobą – w konfrontacji z innymi ludźmi, w obcych sobie przestrzeniach, w czas dantejskiego przełomu na połowie życia.

Czytelnik znajdzie w tej książce mieszaninę stylów i tonacji: liryczne wyznanie i eseistyczną refleksję, ironiczny opis mieszczańskich salonów globalnej wioski i nostalgiczną relację z włóczęgi po amerykańskich bezdrożach. Przede wszystkim jednak, będzie to opowieść o duchowym kryzysie i próbie jego przezwyciężenia, o męskości i o polskości, o sztuczkach literatury i o prawdzie miłości.

Spotkanie odbędzie się przy ul. Krakowskiej 41. Początek o godzinie 19.00