Aktualności

fot. Magdalena Brodacka
12.06.2018

Spoiwo kultury. Instytut Książki gościł delegatów Miast Literatury UNESCO

Wszystko zaczyna się od spotkania, dlatego tematem tegorocznego kongresu sieci są „Creative Crossroads” – spotkania kultur i doświadczeń prowadzące do twórczej wymiany i wzajemnej inspiracji. Coroczne zjazdy Sieci Miast Kreatywnych UNESCO to niezliczone inspirujące rozmowy, podczas których przedstawiciele miast łączą siły, by wspólnie pracować nad poprawą jakości życia mieszkańców, realizując cele Agendy 2030 takie jak m.in. likwidacja ubóstwa, zapewnienie równego dostępu do edukacji, równość, bezpieczeństwo i ogólny dobrobyt. Spotkaniom przyświeca idea kultury jako spoiwa. Przedstawiciele siedmiu sektorów reprezentujących siedem dziedzin kreatywnych będą uczestniczyć zarówno w formalnych obradach, dotyczących m.in. strategii rozwoju sieci, jak i w obradach podgrup (literatura, muzyka, film, sztuki wizualne, design, rzemiosło i sztuka ludowa oraz gastronomia). Poszczególne miasta zaprezentują także zrealizowane projekty i uchylą rąbka swojej działalności.

Wczoraj delegaci Miast Literatury UNESCO byli gośćmi Instytutu Książki. Podczas spotkania zorganizowanego przez Instytut poznali naszą misję oraz najważniejsze programy na rzecz promocji polskiej literatury i czytelnictwa realizowane w kraju i za granicą.

Coroczne Kongresy Sieci Miast Kreatywnych UNESCO odbywały się dotychczas m.in. w chińskim Chengdu, japońskiej Kanazawie czy szwedzkim Östersund. To, co wyróżnia tegoroczny Kongres, to wspólne działania Krakowa – Miasta Literatury UNESCO – i Katowic – Miasta Muzyki UNESCO. Celem organizatorów jest ukazanie mocnych stron #Krakowice2018: dwóch ważnych na dzisiejszej mapie kulturowej Europy miast, które stawiają na innowacje i kreatywność. Za tą współpracą stoi silne przekonanie, że razem, w ramach makroregionalnej kreatywnej współpracy, można osiągnąć znacznie więcej.

Sieć Miast Kreatywnych (Creative Cities Network) to program UNESCO utworzony w 2004 roku. Jego celem jest promocja współpracy pomiędzy miastami, dla których zrównoważonego rozwoju strategiczne znaczenie ma kreatywność. 180 miast współpracuje ze sobą w ramach tej sieci, by osiągnąć wspólny cel: w ramach planów rozwoju na poziomie lokalnym, przy jednoczesnej współpracy międzynarodowej postawić na kulturę i kreatywność.

UNESCO przyznaje tytuły Miasta Kreatywnego w siedmiu dziedzinach: literatura, muzyka, film, sztuki wizualne, design, rzemiosło i sztuka ludowa oraz gastronomia.

Pierwszym Miastem Kreatywnym w Polsce został Kraków, który uzyskał tytuł Miasta Literatury UNESCO w 2013 roku, stając się tym samym pierwszym słowiańskim i drugim nieanglojęzycznym miastem na świecie, które w ten sposób wyróżniono.

Katowice, od grudnia 2015 roku członek Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, są pierwszym Miastem Muzyki UNESCO w Europie Środkowo-Wschodniej.

31 października 2017 do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO przyjęta została Łódź jako Miasto Filmu.