Aktualności

fot. Barbican Centre
29.03.2023

Spektakl teatralny na podstawie książki Olgi Tokarczuk w Londynie

Specjalne, skierowane szczególnie do społeczności polskiej w Wielkiej Brytanii przedstawienie spektaklu grupy teatralnej Complicité „Drive Your Plow Over the Bones of the Dead” na podstawie książki Olgi Tokarczuk odbyło się we wtorek wieczorem w londyńskim Barbican Centre.

Założona w 1983 roku w Londynie międzynarodowa objazdowa grupa teatralna Complicite sztukę opartą na powieści polskiej noblistki „Prowadź swój pług przez kości umarłych” wystawia na różnych brytyjskich scenach już od grudnia 2022 roku. Ale dzięki wsparciu Instytutu Kultury Polskiej w Londynie cztery spektakle w ramach tego tournee są dodatkowo opatrzone napisami w języku polskim, co ma umożliwić dotarcie do jak najszerszej polskiej publiczności.

Pierwsze z tych czterech ukierunkowanych na polskich widzów przedstawień odbyło się na początku marca w Oxfordzie, drugim jest to w Barbican Centre, zaś kolejne zaplanowane są na 19 kwietnia w teatrze The Belgrade w Coventry i 29 kwietnia w centrum The Lowry w Salford. Dodatkowo przed spektaklem w Barbican Centre odbył się audiowizualny wykład prof. Tomasza Wiśniewskiego i dr Angeliki Varakis-Martin na temat polskich wpływ?w i inspiracji w tw?rczości Complicite.

Reżyserem sztuki „Drive Your Plow Over the Bones of the Dead” jest Simon McBurney, jeden z założycieli i dyrektor artystyczny grupy Complicite.

Po Wielkiej Brytanii grupa Complicite będzie ją prezentować w Recklinghausen w Niemczech oraz w Luksemburgu, Budapeszcie, Wiedniu, Amsterdamie i Paryżu.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna