Aktualności

01.10.2020

Spektakl na podstawie listów Szymborskiej i Herberta od soboty w Starym Teatrze

Spektakl „Kochana Wisełko, Najdroższy Zbyszku” w reż. Mikołaja Grabowskiego na motywach korespondencji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta będzie pierwszą premierą nowego sezonu w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Odbędzie się w sobotę.

Reżyser spektaklu dopytywany w środę przez dziennikarzy o wybór tematu podkreślił, że to autor scenariusza, Tadeusz Nyczek wpadł na pomysł przeniesienia na scenę listów Szymborskiej i Herberta. Korespondencję poetów Grabowski określił „przepyszną, wspaniała zabawą”. „Umieli posługiwać się językiem, więc słucha się ich z wielkim zaciekawieniem” - powiedział. Jego zdaniem Szymborska i Herbert prowadzili „flirt” tylko na poziomie epistolarnym, choć - jak dodał - są „różne domysły”.

Reżyser zwrócił uwagę, że w spektaklu jest nie tylko historia miłosna, ale i społeczno-polityczna od roku 1956 do 1990. W przedstawieniu przewija się również temat Nobla - sceniczna opowieść zaczyna się od telegramu, który Herbert z gratulacjami wysyła Szymborskiej, i kończy się tym samym telegramem.

„Historia zamyka się wokół życiorysu dwóch wspaniałych poetów, z których jeden był Europejczykiem, szaleńcem, ekstrawertykiem, zwiedzającym świat (…), a drugi miał skromne mieszkanie w skromnym Krakowie i był skromną redaktorką prowincjonalnego pisemka Życie literackie”. I nagle ta skromna osoba dostaje Nobla, a nie ten, który się zapowiadał na Nobla. Chichot historii jest tutaj bardzo silny i w gruncie rzeczy jest trochę leitmotivem tego przedstawienia” - powiedział reżyser.

Pytany o wpływ ostatnich wydarzeń, w tym odwołanie Marka Mikosa z funkcji dyrektora Narodowego Starego Teatru, na pracę, zaznaczył, że atmosfera w teatrze nie wpłynęła na przygotowania do przedstawienia.

„Końcem sierpnia, początkiem września wiadomo było, że do premiery dojdzie” - zaznaczył i dodał, że tylko sytuacja związana z pandemią mogłaby wpłynąć na jej odwołanie. „Praca nad spektaklem ciekawiła zespół i mnie też” - powiedział i ocenił, że „ten teatr od paru lat jest obiektem kontrowersji”.

Przedstawienie „Kochana Wisełko, Najdroższy Zbyszku” jest dwuosobowe - w obsadzie są Katarzyna Krzanowska i Jacek Romanowski. Scenariusz powstał na podstawie zbioru listów, który opracował Ryszard Krynicki.

Na widowni, zgodnie z wytycznymi sanitarnymi, zajęte będzie co drugie miejsce.

Tytuły kolejnych premier na scenie narodowej w Krakowie to „Jeńczyna” w reż. Moniki Strzępki (10 października, Duża Scena), „Aktorzy prowincjonalni. Sobowtór” w reż. Michała Borczucha (24 października, Duża Scena), „Wiśniowy sad” w reż. Agnieszki Glińskiej (21 listopada, Scena Kameralna), „Fiasko” w Magdaleny Szpecht (grudzień, Nowa Scena, Festiwal Boska Komedia), „Tonąca dziewczyna” w reż. Karola Klugowskiego (20 lutego, Scena Kameralna), „Arianie” Benjamina Bukowskiego (13 marca, Nowa Scena), „Halka” w reż. Anny Smolar (26 marca, Duża Scena), „Biesy” w reż. Pawła Miśkiewicza (24 kwietnia, Scena Kameralna), „Trzy siostry” Luka Percevala (15 maja, Duża Scena).

źródło: PAP, Beata Kołodziej

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna