Aktualności

plakat promujący wydarzenie
01.06.2018

Spektakl inspirowany twórczością Wisławy Szymborskiej w Bibliotece Śląskiej w Katowicach

14 wierszy Wisławy Szymborskiej w trzech językach – angielskim, francuskim i polskim – przedstawi w najbliższy wtorek w Bibliotece Śląskiej w Katowicach Open Heart Surgery Theatre. Spektakl pt. „Dlatego żyjemy” – „This Is Why We Live” był wcześniej prezentowany we Francji i w Kanadzie.

„Współpraca kanadyjskiej grupy teatralnej z francuskim Theatre de L’Enfumeraie zaowocowała interpretacją złożonego świata poezji polskiej noblistki w wyjątkowym wykonaniu dwóch aktorek i wiolonczelistki. Możemy podziwiać połączenie poezji z teatrem, muzyką na żywo oraz techniką kolażu” - wskazała Monika Wieczorek z Działu Promocji Biblioteki Śląskiej.

Sami twórcy opisują spektakl jako kalejdoskop postaci, myśli, refleksji i wspomnień, który „przybliża publiczność do stanu zdumienia poety”. Poezję polskiej noblistki określają zaś jako badanie związków ludzkości z naturą, opowieść o ironii egzystencji i egzystencjalnym kwestionowaniu miejsca ludzi we wszechświecie.

Dotychczas spektakl w reżyserii Coleen MacPherson prezentowany był we Francji i Kanadzie. Po występie w Katowicach, artyści pokażą go Krakowie – 9 i 10 czerwca. W przyszłym roku przedstawienie będzie prezentowane w Stanach Zjednoczonych.

/PAP/